Akademia

2017-04-30 Gorąca Arktyka - źródło anomalii klimatycznych...

W zamieszczonym poniżej, dwuczęściowym filmiku, znany w mediach społecznościowych klimatolog – Paul Beckwith, objaśnia w zrozumiały i obrazowy sposób, dlaczego Ocean Arktyczny ogrzewa się tak szybko w ostatnich dekadach i latach.

2017-02-18 Ile jest złota na świecie? Bardzo mało ...

Ilość złota

Złoto może wydawać się bardzo drogie. Obecnie, w 2017 roku, jego cena to ponad 5000 zł za uncję (jedna uncja to około 31 gram). Jednak kiedy uświadomimy sobie jak mało tego metalu jest w fizycznej postaci na świecie, a jednocześnie weźmiemy pod uwagę, że ma on cztery tysiące lat potwierdzonej skuteczności jako pieniądz, inaczej spojrzymy na jego wartość.

2017-01-29 Metale szlachetne - bezpieczna przystań po pęknięciu globalnej bańki długu

Metale szlachetne będą prawdopodobnie jedną z nielicznych bezpiecznych przystani kapitału po pęknięciu globalnej bańki na rynkach finansowych. Gdy kapitał rozpocznie ucieczkę z irracjonalnie drogich aktywów finasnowych w kierunku złota i srebra ich cena może "wystrzelić w kosmos".

2017-01-29 Korporacje – cudowna broń cywilizacji konsumpcji przeciw Naturze

Korporacja

Korporacja to wspaniały wynalazek człowieka. Dzięki niej możemy niszczyć środowisko naturalne Ziemi dowolnie szybko bez odpowiedzialności osobistej i wyrzutów sumienia.

2017-01-26 Kolejny miliard ludzi co 15 lat … ile jeszcze zniesie Ziemia?

Populacja ludzi na Ziemi

Ludzka populacja przez tysiące lat rosła bardzo powoli i długo nie przekraczała 1 miliarda. Następnie, od zarania Rewolucji Przemysłowej, czyli przez raptem 200 lat, wystrzeliła o 6 miliardów . Teraz, co 15 lat przybywa kolejny miliard. Ile jeszcze zniesie matka Ziemia i co się stanie z naszą populacją gdy przekroczymy pojemność ekosystemu planety? Przykłady z historii odpowiadają.