2016-09-07
Autor: Prepperis

Błękitny ocean w Arktyce już wkrótce. A potem ... oj będzie gorąco

Topnienie lodu w Arktyce

Ocieplenie klimatu w Arktyce przebiega ponad dwukrotnie szybciej niż na pozostałej powierzchni planety. Prowadzi to do spadku różnicy temperatur między biegunem, a cieplejszymi szerokościami geograficznymi, czego konsekwencją jest z kolei narastający chaos klimatyczny w postaci częstych i nieprzewidywalnych zmian pogodowych.

Zjawisko to doskonale widać także w Polsce, gdzie wahania temperatur są coraz wyższe, a ulewne miesiące przeplatają się z miesiącami upałów i suszy. Stabilny i przewidywalny klimat powoli znika w poszczególnych rejonach świata. 

Jednym z najwyraźniejszych objawów ocieplenia Arktyki jest topniejąca w coraz szybszym tempie pokrywa lodowa. Przez większość miesięcy 2016 roku była najmniejsza w historii obserwacji, bijąc niechlubne rekordy z roku 2012. Obrazuje to poniższy wykres, aktualizowany na stronach OSI-SAF (osi-saf.org):

 

Pokrywa lodowa w Arktyce

 

Topnienie lodu to objaw, ale też główna przyczyna tak szybkiego nagrzewania się Arktyki. Zachodzi tu silne, dodatnie sprzężenie zwrotne. Jasna powierzchnia lodu odbija bowiem aż 80% promieniowania słonecznego, a dla odmiany znacznie ciemniejsza woda absorbuje aż 90% tego promieniowania. Stąd, im mniej lodu w Arktyce, tym więcej energii cieplnej absorbuje ocean i tym szybciej się nagrzewa, powodując jeszcze szybsze topnienie kolejnych obszarów lodu.

Biorąc pod uwagę trend w pokrywie lodowej Arktyki, naukowcy szacują, że w ciągu najbliższych kilku lat dojdzie latem do stanu zwanego "błękitnym oceanem", czyli całkowitego stopienia się lodu na powierzchni Oceanu Arktycznego. W kolejnych latach długość trwania "błękitnego oceanu" będzie się pogłębiać. Takie zdarzenie będzie kamieniem milowym w procesie narastania chaosu klimatycznego na Ziemi. Należy oczekiwać, że wzrost globalnej, średniej temperatury znacznie wówczas przyspieszy, a szkodliwe zjawiska pogodowe - susze, powodzie, huragany, mrozy, etc, istotnie zwiększą skalę i częstość występowania.

Dzięki pracy analitycznej i uprzejmości NOAA (National Oceanic and Atmosperic Administration) możemy też obejrzeć bardzo ciekawy i przemawiający do wyobraźni film, stanowiący animację zmian pokrywy lodowej w Arktyce z uwzględnieniem jej wieku i grubości. Na biało w animacji przedstawiona jest pokrywa starego i grubego lodu ( 9 lat i starszy), a na niebiesko lodu cienkiego i młodego. Oczywiście im mniej starego, grubego lodu tym gorzej, ponieważ ten młody i cienki łatwo topnieje, gdy przychodzą szczególnie ciepłe temperatury lub sztormy. Jak widać na animacji, w ostatnich kilku latach stary lód prawie zniknął z Arktyki. Jest to kolejne potwierdzenie rychłego nadejścia zjawiska "błękitnego oceanu". Oj będzie gorąco.

 

 

 

Kategoria: 

Dodaj komentarz