2016-09-18
Autor: JM

Dlaczego warto być Preppersem nie tylko w czasie kryzysu cywilizacji?

preppers

Prepper to osoba, która przygotowuje się na czarne, długoterminowe scenariusze, które może przynieść kryzys cywilizacji. Jednak wiedza, umiejętności oraz sposób podejścia do wielu zagadnień, jakie rozwija Prepper, bardzo przydadzą się również w tzw. normalnych czasach i codziennym życiu. Bez względu zatem na to, czy przysłowiowa apokalipsa nastąpi, czy też nie, jesteśmy na wygranej pozycji. Rozważmy więc kilka podstawowych powodów, dla których warto zainteresować się ruchem prepperskim, bez względu na nasz światopogląd odnośnie kondycji cywilizacji.

Małe sytuacje kryzysowe

Nie musi dojść do wojny, krachu lub innego rodzaju "końca świata", abyśmy mogli wykorzystać swoje preppersowskie przygotowanie. Wystarczy bowiem, że znajdziemy się w sytuacji kryzysowej na dużo mniejszą skalę, w której przydadzą się nam zdolności samodzielnego przetrwania. Może to być powódź, huragan, śnieżyca lub inne wydarzenia, które mogą nas odciąć od „cywilizacji”; pożar, podczas którego mamy bardzo mało czasu na ewakuację i zabranie najpotrzebniejszych rzeczy; blackout powodujący długotrwały brak dostępu do prądu i pieniędzy w wersji elektronicznej, czy nawet zablokowana autostrada, gdzie na kilka godzin możemy zostać uziemieni na nieznanym terenie. To są sytuacje, które w gruncie rzeczy mogą się przydarzyć każdemu i podczas których Prepper poradzi sobie lepiej niż inni.

Horyzonty wiedzy i sieć znajomości

Prepper cały czas stara się poszerzać swoją wiedzę na wiele praktycznych tematów, a co za tym idzie, stale się rozwija nie tylko w swojej wąskiej zawodowej specjalizacji. Znajomość zagadnień dotyczących zdrowego odżywiania, medycyny naturalnej, uprawy i hodowli, odnawialnych źródeł energii, nawigacji, a także pewnych zasad fizyki i chemii oraz innych dziedzin nawiązujących do survivalu i prepperstwa jest bardzo przydatna w zwykłym, codziennym życiu. Dzięki tak szerokim zainteresowaniom Prepper jest też zwykle o wiele ciekawszą towarzysko osobą, jak też ma o wiele więcej okazji do poszerzenia grona znajomych o wartościowe kontakty.

Finanse i majątek

Kolejna, ważna rzecz, to zdrowy stosunek do finansów oraz szukanie bezpiecznych i pożytecznych form lokowania zarobionych pieniędzy. Prepper przede wszystkim uczy się oszczędności, unika kredytów i inwestuje w rzeczy i aktywa, które nie powinny stracić na wartości w przypadku ewentualnego kryzysu, a wręcz przyniosą mu zyski i korzyści, nawet jeśli do upadku cywilizacji nie dojdzie. Jednocześnie, dzięki rozwiniętym umiejętnościom technicznym i manualnym Preeper może wiele rzeczy zrobić lub naprawić samodzielnie, oszczędzając na wydatkach, nie bez satysfakcji zresztą. Prepper nie stroni przy tym od mądrej konsumpcji, w tym zakupu użytecznych narzędzi i urządzeń codziennego użytku, jeśli ma ona na celu zwiększyć jego samodzielność i niezależność. 

Zdrowie i kondycja fizyczna

Sztuka przetrwania wymaga pewnego przygotowania fizycznego, a co za tym idzie, prowadzenia odpowiedniego, zdrowego trybu życia. Bez względu zatem na to, czy ziści się czarny scenariusz, czy też nie, jako Preppersi dbamy o kondycję i sprawność, co może nam wyjść tylko i wyłącznie na zdrowie. Dobra fizyczna forma jest też zwykle pochodną ruchu i wysiłku fizycznego, niezbędnego do opanowania prepperskich umiejętności - samoobrony, uprawy, łowiectwa, survivalu, etc., a więc nie koniecznie musi być okupiona długimi godzinami spędzonymi na siłowni, z czego nie ma żadnego, trwałego pożytku.

Spokój sumienia i pewność siebie

Podobnie jak zdrowie fizyczne, ważne jest również zdrowie psychiczne, czyli wewnętrzny spokój i pewność, że jesteśmy przygotowani na sytuacje, które dla większości osób będą zaskoczeniem i pozostawią ich na pastwę opieki tzw. "państwa", która może nadejdzie, a może nie. Ideą prepperstwa nie jest bowiem budowanie strachu, lecz zaufania, popartego odpowiednim przygotowaniem, że poradzimy sobie w przypadku kryzysu, a w każdym razie, że podjęliśmy racjonalne przygotowania. Jeżeli o to zadbamy, zapewnimy sobie jeszcze jedną, bezcenną rzecz, czyli spokojny sen.

Kategoria: 

Dodaj komentarz