2017-04-30
Autor: Prepperis

Gorąca Arktyka - źródło anomalii klimatycznych...

W zamieszczonym poniżej, dwuczęściowym filmiku, znany w mediach społecznościowych klimatolog – Paul Beckwith, objaśnia w zrozumiały i obrazowy sposób, dlaczego Ocean Arktyczny ogrzewa się tak szybko w ostatnich dekadach i latach.

Jak wiemy, tempo wzrostu średniej temperatury w Arktyce jest kilkukrotnie (!) większe od średniej globalnej. Powoduje to spadek różnicy temperatur między biegunem, a niższymi szerokościami geograficznymi i w konsekwencji zanik stabilnych stref klimatycznych oraz nasilenie anomalii pogodowych, co możemy na przykład obserwować w Polsce w kwietniu i maju br.

Poznanie sprzężeń zwrotnych, o których mówi Paul Beckwith jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala zrozumieć, jak szybko chaos klimatyczny może się pogłębiać w nadchodzących latach. Oczywiście będzie to mieć fatalne konsekwencje dla warunków życia oraz porządku politycznego i społecznego na świecie, a szczególnie w Europie. Kryzys cywilizacji będzie się pogłębiał, choć niewielu będzie rozumieć jego prawdziwe i strukturalne praprzyczyny.

Niestety, nie jesteśmy obecnie w stanie przetłumaczyć filmu na język polski, jednak Paul mówi dość wyraźnie po angielsku. Jednocześnie można wywołać angielskie napisy używając menu na dole odtwarzacza.

 

Dlaczego Arktyka tak szybko się ogrzewa - część I

 

 

 

Dlaczego Arktyka tak szybko się ogrzewa - część II

 

 

 

Kategoria: 

Dodaj komentarz