2017-02-18
Autor: Prepperis

Ile jest złota na świecie? Bardzo mało ...

Ilość złota

Złoto może wydawać się bardzo drogie. Obecnie, w 2017 roku, jego cena to ponad 5000 zł za uncję (jedna uncja to około 31 gram). Jednak kiedy uświadomimy sobie jak mało tego metalu jest w fizycznej postaci na świecie, a jednocześnie weźmiemy pod uwagę, że ma on cztery tysiące lat potwierdzonej skuteczności jako pieniądz, inaczej spojrzymy na jego wartość.

Ile jest złota fizycznego na świecie

Ponieważ jeden dobry wykres lub obraz mówi więcej niż tysiąc słów, dlatego najlepiej dla celu takiej analizy użyć grafiki. Oto więc przykład bardzo udanego  zestawienia graficznego, które obrazuje ilość fizycznego złota, porównując go do znanych nam obiektów przestrzennych.

"Złoto papierowe" warte tyle co ... papier

Przy tej okazji warto podkreślić, że póki co, cena złota kształtowana głównie jest przez obrót na giełdach instrumentów pochodnych, gdzie handluje się, nazwijmy to ... złotem papierowym. W takim systemie obrotu można sprzedać dowolną ilość złota, wcale fizycznie go nie posiadając. Wystarczy tylko rozliczać z tak zwaną izbą rozliczeniową zyski lub straty z tak podjętego zakładu, w stosunku do bieżącej ceny rynkowej. Łatwo więc sobie wyobrazić, że największe instytucje finansowe, jeśli zechcą, są w stanie bardzo skutecznie wywierać presję na spadek ceny złota, sprzedając wirtualnie znaczne jego ilości. Wielu analityków rynku metali szlachetnych twierdzi, że tak właśnie się dzieje. Co więcej, niektóre wielkie banki, jak na przykład Deutsche Bank, zostały nawet obciążone karami za manipulacje na rynku złota. Nie są to więc spiskowe teorie, ale dowiedzione sądownie fakty. Taka manipulacja ceną złota za pomocą rynku papierowego będzie możliwa jedynie do czasu, gdy rynek ten będzie powszechnie honorowany jako wiarygodny i równoważny rynkowi złota fizycznego. Kiedy nastąpi jego koniec? Nie wiemy. Jednak wiele wskazuje, że może się to stać w ciągu najbliższych lat. Wtedy poznamy faktyczną cenę złota fizycznego wyznaczoną przez nie manipulowany popyt i podaż. Istnieje wielu analityków metali szlachetnych, któzy twierdzą, że nowa cena równowagi może ukształtować się blisko 10.000 USD za uncję, a nie 1.200 USD, jak obecnie.

Kategoria: 

Dodaj komentarz