2017-03-20
Autor: Prepperis

Klęska żywiołowa w Peru – chaos klimatyczny dzieje się tu i teraz.

Powodzie w Peru, Klęska żywiołowa na północy Peru

Globalne ocieplenie i chaos klimatyczny dzieje się tu i teraz. Nie za 40 lat. Tym razem dotarł do Peru.

Na skutek niespodziewanego nawrotu El-Nino (wróciło raptem po dwóch niepełnych latach) kraj ten nawiedziły ulewy, jakich nie notowano od dwudziestu lat. 

W wyniku gwałtownych opadów deszczu osuwająca się ziemia pozbawiła domów tysiące ludzi, a opadów powodujących powodzie stale przybywa. Lawiny błotne uniemożliwiają dostawy prądu. Woda pitna stała się towarem pierwszej potrzeby.

Przewiduje się, że ulewy potrwają kolejny miesiąc.

Specjaliści od jakiegoś czasu przewidywali „tropikalizację” tego regionu, jednak pochłonięci zarabianiem pieniędzy politycy zlekceważyli ostrzeżenie. Cenę za ich ignorancję przyszło zapłacić najbiedniejszym. Teraz północy obszar Peru potrzebuje przede wszystkim pomocy humanitarnej, jednak w dalszych planach musi znaleźć się odbudowa mostów, dróg i lepszego systemu ostrzegania przed powodziami.

Tak właśnie będzie działać chaos klimatyczny. Nie od razu globalnie, ale lokalnymi uderzeniami gwałtownych zjawisk i klęsk, niszczących infrastrukturę, a w ślad za tym lokalną gospodarkę. Potem przewroty polityczne, wojny domowe, migracje ... czyli chaos społeczny.

Więcej o sytuacji w Peru.

Kategoria: 

Dodaj komentarz