2020-03-14
Autor: Prepperis

# Wrost CO2 w atmosferze

wzrost CO2 w atmosferze

Dwutlenek węgla to najważniejszy gaz cieplarniany. Jego stężenie w atmosferze stale rośnie ze względu na emisje gazów globalnego przemysłu. Według klimatologów obecny wzrost średniej temperatury wynika głównie ze wzrostu stężenia dwutlenku węgla.

Niestety pełny efekt cieplarniany występuję z dużym opóźnieniem, co oznacza, że dzisiejszy poziom dwutelnku węgla będzie odziaływał na klimat jeszcze przez wiele lat. W ciągu ostatnich lat został przekroczony symboliczny groźny poziom 400 ppm (cząstek na milion). Za bezpieczny poziom niektórzy klimatolodzy uważają 350 ppm.

Wzrost stężenia CO2 w atmosferze postępuje w zbliżonym, wyrównanym tempie w horyzoncie ostatnich latach, pomimo kolejnych szczytów klimatycznych i planów zrównoważonego rozwoju, które w teorii zakładają spadek emisji CO2 o 50% i więcej w stosunkowo krótkim czasie. Taka tendencja obrazuje całkowitą niemoc elit politycznych w zakresie zmiany uzależnienia obecnej cywilizacji od ciągłego wzrostu PKB opartego o spalanie paliw kopalnych.

 

Poniżej zbliżenie na ostatnie 24 miesięczne obserwacje.

 

Więcej o znaczeniu CO2 w atmosferze można przeczytać między innymi na stronie znanego ruchu: 350.org lub poświęconym temu zagadnieniu blogu: robertscribbler.com gdzie można znaleźć między innymi wykres prezentujący stężenie CO2 na przestrzeni setek tysięcy lat wstecz wraz z wyraźnie skorelowaną zmianą temperatury.

 

 

 

Dodaj komentarz