Kronika kryzysu

Kronika Kryzysu

Artykuły i multimedia prezentujące postępujący kryzys cywilizacji w wymiarze gospodarczym, politycznym i ekologicznym.

2019-04-13 Narastająca świadomość społeczna postępującego chaosu klimatycznego

ziemia za 20 lat

Chaos klimatyczny nasila się z każdym rokiem. Coraz trudniej mu zaprzeczyć w obliczu rosnącej liczby ekstremalnych zjawisk pogodowych i klęsk żywiołowych. Jednocześnie świat nauki w coraz lepszym stopniu potrafi prognozować przebieg dalszych negatywnych zmian na Ziemi oraz określać ich możliwy czasokres.

2017-09-24 Portoryko - tak wygląda czarny scenariusz preppersów

Kataklizm w Puerto Rico

Portoryko po przejściu huraganu Maria jest całkowicie zdewastowane. Sieć energetyczna wyspy według jej zarządcy przestała istnieć, a jej rekonstrukcja może potrwać nawet kilka miesięcy. Na domiar złego nadmiar wody nadwyręża obecnie konstrukcję 90-letniej tamy na jeziorze Guajataca.

2017-07-09 Wzmożona aktywność Yellowstone, film dokumentalny Discovery

Yellowstone coraz bliżej wybuchu

W ostatnim czasie pojawiło się szereg informacji o wzmożonej aktywności sejsmicznej strefy Yellowstone. Podnosi to ryzyko erupcji tego superwulkanu w nieodległej przyszłości. Jednak dotychczas naukowcy nie zmienili oficjalnego poziomu ryzyka i ciągle pozostaje ono "zielone" w ustalonej skali.

2017-04-30 Gorąca Arktyka - źródło anomalii klimatycznych...

W zamieszczonym poniżej, dwuczęściowym filmiku, znany w mediach społecznościowych klimatolog – Paul Beckwith, objaśnia w zrozumiały i obrazowy sposób, dlaczego Ocean Arktyczny ogrzewa się tak szybko w ostatnich dekadach i latach.

2017-04-04 Syberia - upadek cywilizacji w wydaniu wschodnim

Syberia

Na łamach jednego z polskich portali pojawiła się bardzo ciekawa publikacja, stanowiąca tłumaczenie dziennika, czy też luźnych zapisek rosyjskiego dziennikarza, który wybrał się w podróż do wschodniej Syberii. Z opisów wyłania się obraz upadłej krainy ...

2017-04-03 Kolejny znak końca czasów – kwitnie biznes luksusowych schronów

Kwitnie interes schronów dla bogatych

Większość z nas, preppersów, przygotowuje się do dnia, kiedy cywilizacja zawiedzie. Wyprzedzamy w tym aspekcie znakomitą większość ludzkości. Jak się okazuje nie całą.

2017-03-30 Wskaźnik populizmu sięgnął poziomu z lat 30-tych XX wieku. Co było potem, wiadomo...

Populizm się odradza

Kiedy jeden z najsłynniejszych zarządzających aktywami na świecie - Ray Dalio z firmy inwestycyjnej Bridgewater Associates, zabiera się za analizę zjawiska populizmu, coś musi być na rzeczy. Według jego analiz obecny poziom populizmu sięga tego z lat 30-tych XX wieku.

2017-03-15 Co zwykłym ludziom przyniesie nowa era inteligentnych robotów – super komunizm, czy zagładę?

Roboty na rynku pracy

Ostatnia propozycja Billa Gates’a wprowadzenia podatków od użytkowania robotów przemysłowych wywołała dyskusję o postępującej robotyzacji rynku pracy i problemie redystrybucji dochodów z korporacji do coraz mniej potrzebnych, zwykłych ludzi.

2017-02-18 Ile jest złota na świecie? Bardzo mało ...

Ilość złota

Złoto może wydawać się bardzo drogie. Obecnie, w 2017 roku, jego cena to ponad 5000 zł za uncję (jedna uncja to około 31 gram). Jednak kiedy uświadomimy sobie jak mało tego metalu jest w fizycznej postaci na świecie, a jednocześnie weźmiemy pod uwagę, że ma on cztery tysiące lat potwierdzonej skuteczności jako pieniądz, inaczej spojrzymy na jego wartość.

2017-01-29 Korporacje – cudowna broń cywilizacji konsumpcji przeciw Naturze

Korporacja

Korporacja to wspaniały wynalazek człowieka. Dzięki niej możemy niszczyć środowisko naturalne Ziemi dowolnie szybko bez odpowiedzialności osobistej i wyrzutów sumienia.

2017-01-26 Kolejny miliard ludzi co 15 lat … ile jeszcze zniesie Ziemia?

Populacja ludzi na Ziemi

Ludzka populacja przez tysiące lat rosła bardzo powoli i długo nie przekraczała 1 miliarda. Następnie, od zarania Rewolucji Przemysłowej, czyli przez raptem 200 lat, wystrzeliła o 6 miliardów . Teraz, co 15 lat przybywa kolejny miliard. Ile jeszcze zniesie matka Ziemia i co się stanie z naszą populacją gdy przekroczymy pojemność ekosystemu planety? Przykłady z historii odpowiadają.

2017-01-15 Szczyt wydobycia ropy nadchodzi. W ślad za nim szczyt gospodarki.

Peak oil

Dzięki zbiegowi wyjąkowych okoliczności po kryzysie w 2008 roku przewidywany szczyt wydobycia taniej ropy nie nadszedł. Jednak "co się odwlecze, to nie uciecze". Niebawem do nas wróci i to ze spotęgowaną siłą.