6 specjalizacji, które otworzą Ci każde drzwi po upadku cywilizacji

2016-08-15
zawody na kryzys

Wiedza oraz umiejętności to rzeczy, których nikt nam nie odbierze i które mogą się okazać niezwykle przydatne w trudnych czasach. Zebraliśmy zatem kilka specjalizacji, które w najczarniejszym scenariuszu rozwoju wypadków, tj. po ewentualnym upadku cywilizacji nie tylko pomogą nam przetrwać, ale również sprawią, że każda społeczność przyjmie nas z otwartymi rękami. W „normalnych” czasach ich rozwijanie może być z kolei doskonałym i wciągającym hobby.

Ziołolecznictwo i medycyna naturalna

Lekarze są potrzebni w każdej społeczności, ponieważ ludzie zawsze będą chorować i potrzebować opieki medycznej. Zakładając jednak, ze w postapokaliptycznym świecie nie będzie dostępu do znanych nam obecnie leków, trzeba będzie wrócić do korzeni i czerpać z uzdrowicielskiej mocy natury. Osoby, które będą miały wiedzę na temat leczniczego zastosowania ziół oraz poznają tajniki medycyny naturalnej, powinny się zatem dobrze odnaleźć w nowej rzeczywistości.

Łowiectwo i wędkarstwo

Nie każdy, kto wybiera się na polowanie lub na ryby wraca ze zdobyczą, a specjaliści znający się na tych sprawach i skuteczni w swoim fachu będą niezwykle cenieni w trudnych czasach. Niewykluczone bowiem, że po upadku cywilizacji sztuka łowiectwa i wędkarstwa zapewni nam szansę przeżycia i stanie się jednym z głównych sposobów zdobywania pożywienia.

Ogrodnictwo

W dalszej perspektywie bardzo przydatna okaże się również umiejętność uprawiania roślin jadalnych. W przypadku, gdy będziemy mogli na dłużej osiąść w jednym miejscu, z pewnością będą one podstawową częścią naszej codziennej diety, zatem osoby posiadające praktyczną wiedzę dotyczącą rolnictwa i ogrodnictwa będą niezwykle potrzebne w postapokaliptycznej społeczności.

Przetwórstwo żywności

Uprawa oraz zdobywanie żywności jest niezwykle ważna, ale tak samo potrzebna będzie umiejętność przetwarzania oraz konserwowania jedzenia. Szczególnie, że owoce i warzywa występują sezonowo, a mięso bardzo szybko się psuje, zatem sztuka tworzenia przetworów, które pomogą nam stworzyć zapasy może się okazać bardzo cenna.

Mechanika

Po upadku cywilizacji prawdopodobnie pozostanie sporo maszyn z obecnej epoki, ale zanim zaczniemy produkować nowe sprzęty w oparciu o technologię, może minąć sporo czasu. Dlatego tzw. złote rączki, czyli osoby, które będą w stanie naprawić stary samochód, traktor lub jakąkolwiek inną maszynę przy użyciu dostępnych materiałów, zostaną chętnie przyjęte do każdej społeczności.

Ciesielstwo i stolarstwo

Nie wszystko da się naprawić, a niektóre przedmioty będzie trzeba stworzyć na nowo. W związku z tym, że stosunkowo łatwym w obróbce oraz dostępnym materiałem będzie drewno, każda grupa społeczna chętnie przyjmie w swoje grono osoby, które potrafią wykorzystać ten materiał do celów budowlanych lub użytkowych.

Garncarstwo

Im większy upadek cywilizacji, tym bardziej prymitywne i pierwotne umiejętności nam się przydadzą. Jedną z nich może się okazać wytwarzanie ceramicznych naczyń i przedmiotów codziennego użytku – hobby dzisiaj dosyć niszowe, ale w postapokaliptycznym świecie z pewnością pomocne.

Kategoria: 

Dodaj komentarz