Broń bez zezwolenia w Polsce, czyli co możemy legalnie posiadać?

2016-08-14
Broń bez pozwolenia

W Polsce dostęp do broni palnej jest mocno ograniczony, a nasze prawo podchodzi do tego tematu dosyć restrykcyjnie. Jeżeli jednak nie chcecie brać udziału w długiej i skomplikowanej procedurze pozwalającej na uzyskanie odpowiedniego pozwolenia (do czego jednak zachęcamy), możecie skorzystać z innych rozwiązań zwiększających Wasze poczucie bezpieczeństwa i zdolności obrony przed potencjalnym napastnikiem. Oto rodzaje broni, które możemy legalnie posiadać bez zbędnych papierów.

Broń czarnoprochowa

Bez zezwolenia możemy zakupić tzw. broń palną rozdzielnego ładowania, wytworzoną przed rokiem 1885 oraz jej repliki. Oznacza to, że możemy kupić nową broń czarnoprochową, pod warunkiem, że jest ona reprodukcją broni, która faktycznie była produkowana. Popularnością cieszą się w tym przypadku m.in. rewolwery, które możemy zobaczyć na starych westernach. Dostępne są także karabiny - broń długa. Do ich użycia musimy dokupić kapiszony, przybitki, kule oraz proch, a ich naładowanie zajmuje trochę czasu, ale otrzymujemy siłę rażenia broni palnej i możliwość wystrzelenia po sobie kilka pocisków.

Wiatrówki

Te o energii kinetycznej pocisku poniżej 17 dżuli nie są przez polskie prawo uznawane za broń, więc może je posiadać każdy. Z kolei mocniejszą broń pneumatyczną (powyżej 17 dżuli) mamy obowiązek zarejestrować na Komendzie Powiatowej lub Miejskiej Policji w ciągu 5 dni od daty zakupu. W tym przypadku również nie potrzebujemy specjalnego zezwolenia, a rejestracja powinna być formalnością pod kilkoma warunkami – musimy być pełnoletni, posiadać odpowiednie badania lekarskie, zaświadczenie o niekaralności oraz dowód zakupu.

Łuki

Zgodnie z polskim prawem bronią cięciwową jest kusza, ale nie łuk. W związku z tym na posiadanie łuku nie potrzebujemy żadnego pozwolenia i bez względu na to, czy jest to łuk klasyczny, czy też łuk bloczkowy, o dużo większej sile rażenia, w Polsce może go posiadać nawet dziecko.

Ręczne miotacze gazu

Chodzi tutaj zarówno o klasyczne miotacze w sprayu, jak i tzw. pistolety RMG, czyli urządzenia obronne przypominające broń palną, strzelające chmurą gazu pieprzowego na odległość 4-5 metrów, chwilowo obezwładniając przeciwnika i pozwalając nam na ucieczkę. Niektóre z nich podczas miotania wydają również huk.

Ręczne paralizatory

Możemy posiadać bez zezwolenia przedmioty obezwładniające za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie nieprzekraczające 10 mA. Tego typu paralizatory działają również przez odzież i mogą unieszkodliwić agresora nawet na kilkadziesiąt minut. W zależności od długości czasu rażenia, napastnik może doznać szoku, zwiotczenia i utraty orientacji, dając nam czas na ucieczkę i wezwanie pomocy.

Noże, miecze, maczety

Zgodnie z polskim prawem bronią białą, której posiadanie wymaga zezwolenia są: ostrza ukryte w przedmiotach niemających wyglądu broni, kastety i nunczako, pałki posiadające zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierające wkładki tego materiału, pałki wykonane z drewna lub innego ciężkiego i twardego materiału imitujące kij bejsbolowy. Ustawodawca nie wspomina tutaj o długich nożach, mieczach czy maczetach, zatem nie potrzebujemy na nie pozwolenia. Oczywiście nie oznacza to, że możemy przechadzać się z maczetą lub samurajską kataną po ulicy, ponieważ możemy być zatrzymani m.in. za posiadanie niebezpiecznego narzędzia w miejscu publicznym.

Umiejętności

Na koniec warto przypomnieć banalną prawdę, że samo posiadanie broni nie zwiększy zanadto naszego bepzieczeństwa, o ile nie będziemy umieli się nią sprawnie posługiwać. Jednak właśnie dzięki nabyciu takiej łatwo dostępnej i nie wymagającej majątku broni uzyskujemy motywację oraz techniczne możliwości do rozpoczęcia odpowiedniej nauki i treningu.

Więcej: 

A Wy, jaką broń bez pozwolenia uważacie za najporęczniejszą i najskuteczniejszą do obrony własnej?

Co powinien posiadać Preppers w swoim arsenale i umieć używać z powyższej listy?

Kategoria: 

Komentarze

Ak47 :-)
Warto wspomnieć, że kopie karabinów typu AK-47, czy M16 na ostrą amunicję, mogą być legalnie nabywane, posiadane i używane na strzelnicy przez każdego, kto posiada w Polsce pozwolenie na broń. Jedynym ograniczeniem w tych kopiach jest brak funkcji ognia ciągłego. W Polsce nie wolno bowiem posiadać broni samoczynnej-samopowtarzalnej.
Jest wyjatek - w Polsce można posiadać broń samoczynną. Nie może jej posiadać osoba indywidualna, ale prawo dopuszcza taką broń dla firm szkoleniowych i innych podmiotów zajmujących sie szkoleniami, kurasami itd. sam taką broń posiadam i używam jej do szkoleń.
Posiadam kilkadziesiąt sztuk broni do celów sportowych jak i szkoleniowych ale do obrony w autach mam siekiery które tez nie są zabronione a wyobraźcie sobie zdumienie napastnika jak widzi mnie wysiadajacego z auta z siekiera. Pozdrawiam i zachęcam do treningów manualnych bo broń to tylko narzędzie a umiejetność posługiwania sie nią to dopiero bezpieczeństwo.
Czytaj ustawa o broni to sie zdziwisz czytaj dokladnie o tk zwana siekiera i jej uzycie
Witam A co z siekierką popularnie ciupagą jestem kulawy i używam jako laski?
ale to nie broń ukryta tylko ciupaga, a ze uzywasz jako laski to już twoja sprawa.
najlepszą bronią na którą nie potrzeba pozwolenia jest sprawny umysł ale jestem gorącym orędownikiem uwolnienia dostępu Polaków do broni a w szczególności do broni produkowanej w Polsce jako elementu rozwoju popytu wewnętrznego i podniesienia poziomu obronności społeczeństwa minimalnymi kosztami i procedurami. Gdyby były takie możliwości wskazywałbym obywatelom Polski zakupy MSBS-ów aby uczyć się i ćwiczyć z tym co może stać się podstawą wyposażenia w sytuacji mobilizacji i powołania do formacji obronnych kraju.
Myślę że do samo obrony najlepsza była by broń biała nóż albo scyzoryk, bo mamy 21 wiek i idąc po ulicy z dwoma mieczami na plecach niczym Geralt Z Rivii wyglądalibyśmy jak co najmniej idioci. Chociaż gaz też nie jest zły.
Gaz! Najlepiej w żelu. Tani, kieszonkowy, megaskuteczny, niepozostawiajacy trwałych obrażeń. Tylko nosić w kieszeni, nie w torebce! Każdego powalicie bez żadnych problemów prawnych.
dla mnie bardzo dobrym narzędziem do samoobrony jest solidna patelnia - to w domu. poza domem to gaz, paralizator lub "wyjec".
Czy możliwe jest noszenie łuku na widoku czy może jednak podobnie jak w przypadku broni białej "zostaniemy aresztowani za posiadanie niebezpiecznego narzędzia w miejscu publicznym"?

Dodaj komentarz