Cholera i inne choroby zakaźne – czekają żeby do nas wrócić

2016-09-11
cholera - niebezpieczna choroba

Cholera jest przez nas obecnie kojarzona bardziej z lekkim przekleństwem niż chorobą zakaźną. Nie ma się co dziwić, ponieważ w Polsce i innych, cywilizowanych krajach prawie zupełnie nie występuje. Pamiętajmy jednak, że główną przeszkodą do jej rozwoju, tak jak wielu innych chorób zakaźnych, jest czysta woda i jeżeli jej zabraknie, cholera szybko do nas wróci.

Cholera na świecie

Obecnie cholera występuje głównie w krajach rozwijających się Azji, Afryki oraz Ameryki Środkowej i Południowej. Przeważnie pojawia się w postaci epidemii w rejonach o niskim standardzie sanitarnym, często towarzysząc wojnom i klęskom żywiołowym. Pojedyncze zachorowania są jednak odnotowywane w wielu innych krajach, co ma związek w migracją ludności. Według oficjalnych danych Światowej Organizacji Zdrowia, rocznie na tę chorobę umiera kilka tysięcy osób na całym świecie, ale specjaliści podkreślają, że ogromna część przypadków nie jest odnotowywana i w rzeczywistości śmiertelne żniwo tej choroby wynosi rocznie nawet ponad 100 tysięcy osób.

Objawy

Bakterie cholery mogą przetrwać długi czas w skażonej wodzie, dlatego to ona oraz złe warunki sanitarne są najczęstszą przyczyną epidemii. Okres inkubacji trwa od kilku godzin do 5 dni, a najczęstsze objawy to obfita biegunka, bóle brzucha i wymioty, a następnie skurczowe bóle mięśni oraz inne oznaki odwodnienia, które mogą doprowadzić do śpiączki i śmierci. W zdecydowanej większości cholera ma charakter bezobjawowy, ale w przypadku pojawienia się symptomów choroby i braku leczenia, śmiertelność wynosi ok 30 procent.

Leczenie

Najważniejsza jest profilaktyka, ponieważ zapewnienie dostępu do czystej wody, przestrzeganie podstawowych zasad higieny oraz zachowanie higieny żywności dają nam pewną ochronę przed cholerą. Jeżeli jednak dojdzie do zakażenia, stosuje się antybiotykoterapię oraz nawodnienie organizmu. Przy właściwym leczeniu na cholerę umiera mniej niż 1 procent osób, u których wystąpiły objawy, ale ważna jest w tym przypadku szybka reakcja. Dostępna jest również doustna szczepionka przeciw tej chorobie o potwierdzonym profilu bezpieczeństwa i wysokim poziomie skuteczności.

Czy cholera może wrócić do Polski?

W Polsce cholera nie występuje epidemicznie od 1922 roku i na obecną chwilę choroba ta została całkowicie pokonana. Wystarczy jednak dać jej dobre warunki do rozwoju, a zapewne chętnie znów zagości w naszych progach, tak jak inne liczne wirusy i bakterie, które obecnie wydają się problemem trzeciego świata. Do stworzenia tych odpowiednich warunków wystarczy duża gęstość zaludnienia oraz brak dostępu do czystej wody, spowodowany klęską żywiołową, awarią prądu lub innymi czynnikami, które przejściowo lub trwale "wyłączą" na danym obszarze infrastrukturę sanitarną. Pamiętajmy przy tym, że w miastach żyje obecnie zdecydowana większość populacji.

Dlatego, rozpatrując trudne warianty rozwoju wydarzeń, musimy w naszych planach uwzględniać choroby zakaźne, które w wielu pesymistycznych scenariuszach mogą być bardzo poważnym zagrożeniem dla naszego przetrwania. Warto więc już teraz zainwestować czas i środki na zdobycie wiedzy, umiejętności i wyposażenia, które pozwolą nam zmierzyć się również z tym czynnikiem ryzyka w nowym, grożnym świecie.

Kategoria: 

Dodaj komentarz