EMP - co przetrwa, a co nie?

2016-09-25
Impuls elektromagnetyczny

EMP, czyli impuls elektromagnetyczny rozbudza wyobraźnię Preppersów i jest jednym z zagrożeń, które warto brać pod uwagę. W dużym skrócie jest to krótkotrwały, bardzo intensywny przypływ energii elektromagnetycznej, niszczący urządzenia i systemy elektroniczne. Może być wywołany przez czynniki naturalne, jak uderzenie pioruna czy burze słoneczne, ale także wywołany sztucznie, np. podczas wybuchu jądrowego lub za pomocą specjalnie skonstruowanej broni. Trudno dokładnie ocenić, jaki będzie miał wpływ na poszczególne urządzenia, ale z pewnością wprowadzi spore zamieszanie. Spróbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, co może przetrwać EMP, a co z pewnością ulegnie zniszczeniu?

Samochody

Większość współczesnych samochodów jest naładowane elektroniką, co znacznie poprawia komfort ich codziennego użytkowania, za to sprawia, że mogą się stać całkowicie bezużyteczne w przypadku impulsu elektromagnetycznego. Prawdopodobnie unieszkodliwi on każde auto nie tylko z komputerem pokładowym, ale także z elektronicznym zapłonem, wtryskiem paliwa czy systemem antywłamaniowym, zatem im prostszy - a co za tym idzie, często również im starszy - pojazd, tym łatwiej powinien przetrwać EMP.

Komputery

Co prawda nasze komputery są coraz szybsze i potrafią coraz więcej, ale w przypadku wystąpienia impulsu elektromagnetycznego z pewnością staną się bezużyteczne. Broń EMP służy unieruchomieniu właśnie takich urządzeń, co we współczesnym świecie oznacza odcięcie od informacji i spore problemy komunikacyjne. Codzienne narzędzie pracy i rozrywki w przypadku realizacji czarnego scenariusza będzie się nadawać wyłącznie na złom.

Główne sieci elektroenergetyczne

To samo dotyczy sieci przesyłowych, co oczywiście spowoduje problemy na dużo większą skalę i będzie głównym powodem braku energii, a co za tym idzie chaosu. Bez stałego dostępu do prądu większość urządzeń elektronicznych stanie się bezużytecznych.

Rozruszniki serca

To smutna prawda, ale impuls elektromagnetyczny z pewnością zabije osoby posiadające rozruszniki serca. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak blisko ewentualnego „wybuchu” będą się one znajdowały.

Panele słoneczne

Jeśli posiadamy panele słoneczne, powinniśmy spać spokojnie, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem EMP spowoduje jedynie niewielki spadek ich mocy. Po odcięciu od innych źródeł zasilania mogą one zatem być doskonałą alternatywą.

Ogrzewanie

Wszystkie systemy ogrzewania oparte na energii elektrycznej nie będą w stanie działać, gdy nie będziemy mieć dostępu do prądu. Najlepszą opcją w tym przypadku będzie klasyczny piec na węgiel lub zwykły kominek opalany drewnem.

Duży impakt, duże prawdopodobieństwo

Na koniec, trzeba jasno powidzieć, że nie jest do końca pewne jakie skutki będzie mieć EMP na naszą infrastrukturę elektryczną. Zapewne najbliższe prawdy będzie stwierdzenie znane z kultowej reklamy: "to zależy...". Zależeć będzie od siły impulsu, jego odległości od urządzeń, barier chorniących te urządzenia, ich stanu aktywności, etc. Jednak z pewnością scenariusz EMP jest jednym z najczarniejszych, ale też niestety jednym z bardziej prawdopodobnych, na które powinien przygotować się Preppers. Na szczęście, w większości czarnych scenariuszy, jakie zapewne nas czekają po drodze do pełnego upadku cywilizacji i tak występuje element braku prądu i innej energii "z sieci". Stąd, samo ryzyko EMP nie dodaje nam zbyt wiele nowych wyzwań w naszych prepperskich przygotowaniach.

Kategoria: 

Dodaj komentarz