Idealny dom dla preppersa – gdzie, co, jak?

2016-09-01
dom preppersa

Mój dom, to moja twierdza! Jeśli poważnie chcemy się przygotować na czas ewentualnego kryzysu, jedną z podstawowych rzeczy jest miejsce naszego zamieszkania, które powinno być dla nas pewnym i bezpiecznym schronieniem. Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, budując lub kupując dom, z myślą o zaawansowanych przygotowaniach prepperkich.

Miejsce

Wybór odpowiedniego miejsca to podstawa i wpływa na wiele czynników ważnych dla preppersów. Jednym z podstawowych dylematów w tym temacie jest pytanie, czy nasze siedlisko musimy stawiać w głuszy, z dala od cywilizacji. Zdania są tu bardzo podzielone i zależne od prognozowanych scenariuszy kryzysowych, które uznajemy za najbardziej realne. Odległe tereny mają oczywiście liczne zalety, jednak dla większości z nas są po prostu nieakceptowalne w ramach naszego obecnego stylu życia i pracy. Ze względów zawodowych, rodzinnych, logistycznych i innych praktycznych warto mieszkać w pobliżu miasta. W drodze kompromisu starajmy się jednak wybrać teren o stosunkowo rzadkiej zabudowie. Unikajmy też miejsc położonych blisko głównych szlaków komunikacyjnych. Chodzi o to, aby nawet w czasie kryzysu mieć stosunkowo łatwy dostęp do większych skupisk ludzkich i działającej infrastruktury, ale jednocześnie mieszkać na uboczu i nie rzucać się zbytnio w oczy.

Woda

Kolejna, istotna kwestia związana z usytuowaniem. Dostęp do wody pitnej to jedna z podstawowych rzeczy, jakie warto zapewnić na wypadek długotrwałej sytuacji kryzysowej, i nie chodzi tu o trzymanie kilku baniaków wody na wszelki wypadek, lecz jej stałe i pewne źródło. Warto zatem postawić na miejsce znajdujące się z okolicach zbiorników wodnych, rzek oraz strumieni, albo działkę, na której stoi lub może być postawiona własna studnia. Tu z kolei warto oprzeć się o lokalną analizę odpowiedniego fachowca.

Gleba

Oprócz wody musimy sobie zapewnić pożywienie, a jedną z najprostszych form jego uzyskania jest ogrodnictwo. Wybierając miejsce na dom dla preppersa zwróćmy zatem uwagę na żyzność gleby, która pomoże nam w uprawianiu przydomowego warzywniaka.

Energia

Warto zawczasu pomyśleć również o niezależnych źródłach energii. Jeśli stawiamy na turbiny wiatrowe lub panele fotowoltaiczne, sprawdźmy, czy teren, na którym chcemy zamieszkać ma potencjał sprzyjający tego typu rozwiązaniom. Jeśli chodzi o panele, ważne jest również ustawienie domu oraz konstrukcja dachu. Zarówno dla celów ogrodniczych, jak i energetycznych południowe nachylenie przynajmniej części terenu posesji jest niezwykle pożądane, szczególnie w polskim, niezbyt ciepłym klimacie.

Piwnica

Bardzo przydatne wnętrze, od którego często się odchodzi budując nowe domy. Piwnica daje nam sporą przestrzeń do przetrzymywania zapasów i jednocześnie może być dla nas schronieniem. Świetnie nadaje się też do stworzenia tajnego pomieszczenia. Podczas jej projektowania warto zadbać o dwa wejścia, jedno z domu, a drugie z zewnątrz budynku. Jako wariant tańszy, a niewiele mniej pożyteczny można uwzględnić oddzielną od samej bryły domu ziemiankę.

Ogrodzenie

Odpowiednie ogrodzenie powinno nam zapewnić bezpieczeństwo i być trudną do przejścia przeszkodą dla potencjalnych napastników. Nie radzimy jednak stawiać na wysokie mury lub rzucające się w oczy zasieki z drutu kolczastego, które wyróżnią nas spośród okolicznych budynków. Odpowiednią opcją może się okazać siatka w połączeniu z żywopłotem. Pomyślmy również o przemyślanej drodze ucieczki, abyśmy w przypadku ewentualnego ataku nie zostali uwięzieni we własnym domu.

Wygląd

Tak, jak pisaliśmy powyżej, dom dla preppersa nie powinien się zbytnio rzucać w oczy. Najlepiej, jeśli będzie dopasowany do panującej wokół zabudowy. Nie musimy pokazywać każdemu przechodniowi, jak bardzo jesteśmy gotowi na ewentualny kryzys, ponieważ gdy ten nadejdzie, pod naszymi drzwiami może się pojawić kolejka nieproszonych gości.

Więcej: 

A jakie są Wasze przemyślenia na ten temat?

  • Czy można być Preppersem w mieście?
  • Jeśli lokalizacja na wsi, to czy jakiś region Polski jest szczególnie prepperski?
  • Z dala od innych ludzi, czy we wspólnocie?
Kategoria: 

Dodaj komentarz