Jak rozpocząć uprawę warzyw i się nie zniechęcić

2016-07-19

Wytwarzanie żywności, w tym uprawa warzyw, to absolutnie podstawowa umiejętność Preppersa i tak jak inne sprawności, można ją nabyć jedynie poprzez praktyczną naukę. Własny warzywniak to także doskonały pomysł, jeśli zależy nam na ekologicznej żywności, górującej smakiem i wartościami odżywczymi nad tą z supermarketów. Jest to również hobby przyjemne, poprawiające kondycję i dające dużo satysfakcji. Oto kilka porad, które pomogą Wam z sukcesem rozpocząć swoją przygodę z ogrodnictwem.

Wybierz odpowiednie miejsce

Rośliny do życia i rozwoju potrzebują słońca i wody, zatem wybierając miejsce na swój warzywniak zwróćcie uwagę, by padały na nie promienie słoneczne - co najmniej 6 godzin dziennie w okresie wegetatywnym. Na tym etapie warto też pomyśleć o późniejszym podlewaniu i warzywniak umiejscowić tam, gdzie podczas gorącego i suchego lata z łatwością dociągniemy wąż ogrodowy lub będziemy w stanie zainstalować zbiornik na deszczówkę.

Dobra ziemia to podstawa

Często zdarza się, że zwykła ziemia wokół domu nie jest idealna dla roślin, dlatego najlepszą rzeczą, jaką możecie dla nich zrobić jest użyźnienie gleby. Jeżeli chcecie poprawić jej właściwości, możecie rozłożyć dodatkową warstwę żyznej ziemi z dobrego i pewnego źródła lub postarać się użyźnić tę ziemię, którą macie, za pomocą kompostu lub innych, naturalnych nawozów. Bardzo cenne, szczegółowe wskazówki, jak przygotować dobrą ziemię małym nakładem pracy i kosztów znajdziecie we wszelkich źródłach o permakulturze, której dorobek dedykowany jest właśnie małym ekosystemom na własne potrzeby, w tym w szczególności ogrodom.

Stawiaj małe, pierwsze kroki

Jeżeli dopiero zaczynacie przygodę z ogrodnictwem, stawiajcie sobie niewielkie cele i nie próbujcie od razu stawać się warzywnymi potentatami. Na sam początek wystarczy, że przygotujecie powierzchnię na kwadracie o bokach długości 1-2 metrów. To wystarczy, by zebrać satysfakcjonujące zbiory ziół oraz warzyw, a jednocześnie ogarnąć ogródek pod kątem pielęgnacji. Jak poczujecie się na siłach, stopniowo zwiększajcie teren upraw.

Postaw na jakość, a nie na ilość

Rośliny potrzebują odpowiedniej przestrzeni do wzrostu. Należy je sadzić we właściwych odstępach, zwykle określonych na torebkach z nasionami. Początkującemu ogrodnikowi przestrzeń potrzebna małym sadzonkom lub roślinom może się wydawać zbyt duża, ale warto trzymać się tych zasad. Jedna roślina z odpowiednią przestrzenią jest w stanie dać większy plon niż kilka nadmiernie zagęszczonych. Ponadto jest mniej narażona na choroby i szkodniki.

Uprawiaj to, co zjesz

Jeśli mamy już miejsce przygotowane na warzywniak, czas wybrać to, co zamierzamy uprawiać. Najlepiej w tym przypadku skupić się po prostu na rzeczach, które najbardziej lubimy i które z przyjemnością zjemy. Nie bez powodu największą popularnością wśród domorosłych ogrodników cieszą się m.in. pomidory, które większość z nas lubi, a te z domowej uprawy smakują dużo lepiej niż kupione w sklepie.

Zacznij od sadzonek

Na samym starcie przygody z ogrodnictwem dobrze jest zacząć od sadzonek, które możecie kupić na targu lub pozyskać od znajomych. Ich uprawa jest łatwiejsza, a ryzyko wystąpienia przeciwności mniejsze, co jest ważne na tym etapie, by nie zniechęcić nas do dalszej pracy.

Próbuj z nasionami

Oczywiście warto także próbować z samymi nasionami, co jest bardziej praco i czasochłonne, ale daje wielką satysfakcję oraz dodatkowy wgląd w cały cykl wegetatywny roślin. Na początek postawmy jednak na stosunkowo proste i tanie nasiona sałaty, rzodkiewki, pomidorów, ogórków itp., aby w razie niepowodzenia nie przejąć się zbytnio ich stratą.

Poświęć swój czas

Własny warzywniak daje sporo satysfakcji, ale trzeba mu poświęcić trochę czasu, generalnie wprost proporcjonalnie do powierzchni upraw. Pamiętajmy o tym, decydując się na uruchomienie przydomowej uprawy, abyśmy się nie zaskoczyli i nie skończyli na słomianym zapale. Tego typu praca jest jednak przyjemna i sprawia wiele radości. Poza tym relatywnie najwięcej czasu poświęcimy na założenie warzywniaka. Jeśli projektując go będziemy stosować się do zasad permakultury, oszczędzimy sobie później wysiłku na najbardziej żmudne zadania, jak pielenie i podlewanie. Szczególnie cenną wskazówką jest właściwe ściółkowanie grządek.

Nie przejmuj się drobnymi niepowodzeniami

Początki zawsze bywają trudne, ale jeśli od razu nam coś nie wyrośnie, nie należy zbytnio brać tego do siebie. To zdarza się nawet doświadczonym, a każda pielęgnowana przez Was roślina będzie dla Was doskonałą nauką i przybliży Was do pozycji eksperckiej. Pamiętajcie też, że raz założony ogródek będzie Wam służył przez wiele lat.

Kategoria: 

Dodaj komentarz