Jak zabezpieczyć się przed pożarem i jego skutkami?

2016-09-30
Jak uchronić się przed pożarem

Ogień to żywioł, który w jednej chwili może zniszczyć nasz cały dobytek. Powinniśmy zatem zadbać o odpowiednie zabezpieczenia przed pożarem, zdając sobie sprawę, że jest to zagrożenie, które może nas dopaść nie tylko w czasach kryzysu cywilizacji. W związku z tym warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które pozwolą nam się przed nim uchronić.

Zamontuj czujki przeciwpożarowe

W przypadku wystąpienia pożaru najważniejsza jest szybka reakcja, a niestety, nie zawsze jesteśmy w stanie odpowiednio szybko wykryć zagrożenie. Pomoże w tym zainstalowanie czujek przeciwpożarowych, które dosyć głośno poinformują nas o powstałym ogniu. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów tego typu produktów, które z łatwością dostosujecie do swoich wymagań.

Trzymaj w domu gaśnicę

Jeżeli w naszym domu pojawi się ogień, w pierwszej fazie jesteśmy w stanie go powstrzymać sami, szczególnie jeśli mamy odpowiedni sprzęt. Dlatego w każdym domu przyda się gaśnica dostosowana do rodzaju pożaru, który z największym prawdopodobieństwem może u nas wystąpić. Najpopularniejszą jest gaśnica proszkowa, skuteczna w gaszeniu większości materiałów.

Omów z rodziną plan ewakuacji

W przypadku pożaru niezwykle ważna jest szybkość działania, a jeżeli ogień jest duży - sprawna i bezproblemowa ewakuacja. Dlatego zawczasu warto przygotować jej plan i omówić go z wszystkimi członkami rodziny tak, aby każdy wiedział, co ma robić i automatycznie wykonał swoje zadania. Dobrze jest to wszystko przećwiczyć, nawet w ramach zabawy.

Zadbaj o wyjścia ewakuacyjne

Plan ewakuacji jest ważny, ale jeżeli jego realizacja w sytuacji kryzysowej ma się udać, należy zadbać o to, by każdy jego element był sprawny. Chodzi m.in. o to, by wyjścia awaryjne były łatwo dostępne i aby można je było szybko i sprawnie otworzyć od środka.

Zabezpiecz najważniejsze dokumenty

Jeżeli posiadamy ważne dokumenty, które trudno byłoby odzyskać po zniszczeniu możemy przechowywać je w ognioodpornej kasetce lub podobnym pojemniku, do którego powinniśmy wsadzić również posiadaną gotówkę. Warto także wcześniej zrobić kopie istotnych dokumentów, które możemy przechowywać poza domem lub w chmurze.

Dbaj o instalację

Chcąc przestrzec się przed ogniem, przede wszystkim powinniśmy działać profilaktycznie. Dbajmy zatem o instalacje elektryczne i gazowe oraz regularnie czyśćmy przewody kominowe. Jeżeli zniwelujemy ewentualne ogniska pożaru i będziemy postępować zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, mocno ograniczymy ryzyko zaprószenia ognia.

Kategoria: 

Dodaj komentarz