Lepsze od złota - co może być najlepszą walutą po upadku?

2016-08-15
waluta

Jeśli współczesna cywilizacja upadnie, wraz z nią do lamusa pójdzie znany nam system gospodarczy oparty na pieniądzach, które z dnia na dzień mogą się stać bezwartościowe. Ich rolę mogą przejąć cenne i rzadkie kruszce, jak złoto czy srebro, ale najbardziej prawdopodobną formą wymiany handlowej będzie barter. Na wartości zyskają zatem przedmioty niezbędne do przeżycia, które trudno będzie wytworzyć w nowej rzeczywistości. Oto kilka rzeczy, które powinny nadawać się do handlu wymiennego w postapokaliptycznym świecie.

Jedzenie i woda

Prawdopodobnie będzie to podstawowy towar na wymianę, a aktywność wielu osób będzie się skupiała przede wszystkim na zdobyciu jedzenia i picia, czyli rzeczy niezbędnych do przeżycia. Z pewnością dużą wartość będą miały produkty o długim okresie przydatności, pozwalające na stworzenie zapasów żywności (konserwy, ryż, kasze itd.), ale oprócz podstawowych artykułów spożywczych sporym popytem powinny się również cieszyć towary uznawane w czasach kryzysu za dobra luksusowe, jak kawa, herbata czy słodycze, a także alkohol i papierosy. Niewykluczone również, że ograniczony będzie dostęp do ujęć czystej wody, w związku z czym zapewne wzrośnie jej wartość, a przyrządy służące do jej uzdatniania mogą się okazać na wagę złota.

Broń i amunicja

W niebezpiecznym świecie (a do takich zapewne będzie należał świat po upadku cywilizacji) niezwykle cenna okazuje się sztuka obrony swoich dóbr oraz swojego terytorium, co jest dużo łatwiejsze, jeśli posiadamy skuteczną broń. Jej zdobycie zapewne będzie trudniejsze niż dziś, a co za tym idzie jej wartość będzie niezwykle wysoka.

Lekarstwa

Leki już dzisiaj są drogie, a w przypadku upadku cywilizacji z pewnością osiągną dużo wyższą wartość. Mowa tutaj nie tylko o specjalistycznych medykamentach na stosunkowo rzadkie choroby, ale również antybiotykach oraz łatwo obecnie dostępnych środkach przeciwbólowych lub artykułach pierwszej pomocy. Niewykluczone, że za listek aspiryny lub ibuprofenu będziemy mogli kupić produkty na pokaźny obiad.

Energia

Jeśli w ogóle będziemy mieli dostęp do prądu, z pewnością będzie on mocno reglamentowany, dlatego wszystko, co pomoże nam uzyskać energię z niezależnych źródeł będzie niezwykle cenne. Doskonałym środkiem wymiany handlowej powinny się zatem okazać baterie i wszelkiego rodzaju paliwa (benzyna, ropa, nafta, gaz), a także źródła światła, czyli świeczki, lampki naftowe czy chociażby latarki na korbkę.

Narzędzia

W postapokaliptycznym świecie niezwykle cenne będą umiejętności tworzenia nowych rzeczy, ale także narzędzia niezbędne do ich wykonania. Zwykły młotek, piła, siekiera czy kombinerki mogą się okazać bardzo pożądanymi produktami, które będziemy mogli wymienić, na inne, cenne rzeczy.

Artykuły higieniczne

Papier toaletowy, żyletki i maszynki jednorazowe, podpaski czy pieluchy to produkty, bez których większości z nas trudno będzie się obyć, a co za tym idzie będą to towary pożądane i łatwo wymienialne.

Kategoria: 
Tagi: 

Dodaj komentarz