Naturalna apteczka, czyli 5 przydatnych roślin

2016-08-21
Naturalna apteczka

W przypadku choroby lub potrzeby udzielenia pierwszej pomocy nie zawsze mamy dostęp do medykamentów. Na szczęście jest wiele, w pełni naturalnych sposobów radzenia sobie w takich okolicznościach. Oto kilka znanych roślin, które przydadzą się w krytycznych sytuacjach i których nie powinno zabraknąć w Waszej zielonej, prepperskiej apteczce.

Babka lancetowata

Ta popularna roślina przez niektórych jest uważana za chwast, ale posiada wiele właściwości i jest wykorzystywana w lecznictwie od wieków. Okład z jej liści możemy stosować do przyspieszenia gojenia się ran oraz oparzeń, w celu złagodzenia objawów chorób skóry, a także ukoszeń owadów, skorpionów czy węży. Z kolei soki i napary zrobione na bazie babki lancetowatej wykorzystuje się w przypadku problemów dróg oddechowych oraz przewodu pokarmowego, zatruć bakteryjnych, biegunek itp. Badania potwierdziły również jej działania moczopędne.

Arnika górska

Jest to roślina z rodziny astrowatych, znana również pod nazwą kupalnik górski. Warto posadzić ją w przydomowym ogródku nie tylko ze względu na wygląd, ale również zastosowanie lecznicze. Wykazuje właściwości przeciwobrzękowe, przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne oraz ściągające, zatem preparaty na bazie arniki mogą być stosowane w przypadku potłuczeń, obrzęków, urazów oraz ran. Pomogą również przy leczeniu trudno gojących się owrzodzeń.

Pieprz cayenne

Ostra, czerwona przyprawa jest wykorzystywana głównie w kuchni, ale równie dobrze sprawdzi się w nagłych przypadkach. Możemy posypać pieprzem cayenne świeżą ranę, ponieważ bardzo szybko tamuje on krwawienie i jednocześnie ma właściwości odkażające. Jeżeli jednak rana jest rozległa, zamiast posypywać ją tym specyfikiem powinniśmy rozpuścić łyżeczkę pieprzu w szklance ciepłej wody i podać ją poszkodowanej osobie, co powinno przyspieszyć proces krzepnięcia krwi. Poza tym ta popularna przyprawa pomaga oczyszczać drogi oddechowe, pobudza krążenie krwi oraz ma właściwości antybakteryjne, rozgrzewające i przeciwbólowe. Nie należy jej jednak stosować w przypadku małych dzieci.

Imbir

Charakterystyczny korzeń imbiru nie tylko podkreśli smak Waszych potraw, ale także pomoże pozbyć się wielu przypadłości zdrowotnych. Często używany jest w przypadku problemów z układem pokarmowym, pomagając w leczeniu zaburzeń trawienia, łagodzeniu mdłości oraz wzdęć. Ma również właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze i rozgrzewające, dzięki czemu świetnie sprawdza się podczas przeziębień. Poza tym polepsza krążenie, łagodzi bóle migrenowe oraz miesiączkowe, a także poprawia koncentrację.

Czosnek

Naturalna apteczka z pewnością byłaby niepełna bez czosnku. Jest on nazywany naturalnym antybiotykiem, ponieważ ma właściwości antybakteryjne, ale również zapobiega infekcjom wirusowym (szczególnie układu oddechowego) oraz obniża ciśnienie krwi i poziom cukru. W odpowiednich ilościach pomaga również w walce z bólem głowy i poprawia trawienie. Według legend i podań jest także pomocny w walce z wampirami :)

Kategoria: 

Dodaj komentarz