Panele fotowoltaiczne - ciekawe źródło niezależnej energii

2016-02-28

W gospodarstwie domowym, które ma być bezpieczne i samowystarczalne, nie może zabraknąć niezależnych źródeł energii. Oto kilka powodów, dla których w tym zakresie warto uwzględnić fotowoltaikę.

Względna ciągłość produkcji prądu

W przeciwieństwie do energii wiatrowej panele fotowoltaiczne będą produkować prąd prakytcznie każdego dnia. Nie ma aż tak dużego znaczenia, czy niebo jest bezchmurne, czy zachmurzone. Oczywiście ilość produkowanej energii w dni zimowe i pochmurne będzie mniejsza niż w letnie i słoneczne, jednak energia będzie ciągle produkowana.

Efektywność kosztowa

Energia słoneczna jest oczywiście darmowa. W panelach brak części ruchomych, co bardzo obniża koszty ich konserwacji. Co prawda obecnie koszt paneli fotowoltaicznych oraz ich instalacji jest ciąle dosyć spory, ale zwrot inwestycji otrzymujemy po kilku latach, szczególnie gdy korzystamy z odpowiednich programów pomocowych i dotacji. Poza tym technologia fotovoltaiczna jest bardzo rozwojowa, zatem wydajność paneli cały czas rośnie, a ich cena stopniowo maleje.

Lokalna ekologia

Słoneczne źródło energii właściwie nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne i otoczenie domostwa. Nie emituje żadnego dymu ani pyłów, jak piece. Nie wydaje dźwięków jak wiatraki. Nie dominuje i nie przytłacza też tak bardzo wizualnie otoczenia jak one.

Niezawodność i bezobsługowość

Panele fotowoltaiczne są trwałe i bezobsługowe, a ich producenci dają nam 25-30 lat gwarancji na swoje produkty. Poza tym, podczas ich użytkowania nie ponosimy żadnych kosztów eksploatacyjnych. Wystarczy tylko od czasu do czasu dokonać ich przeglądu, aby upewnić się, że pracują one na maksymalnym poziomie swojej wydajności.

Uniwersalność zastosowania

Ze względu na powyższe cechy oraz bardzo dużą elastyczność doboru wielkości i mocy, fotowoltaikę można stosować w domach na wsi, ale też w małych domkach sezonowych, czy nawet w gęstej zabudowie szeregowej pod dużymi miastami. Nie spotkamy się tu z protestami sąsiadów, czy brakiem zgody ze strony nadzoru budowlanego.

Jakieś wady?

No cóź, oczywiście. Nie ma idealnych źródeł energii.

Po pierwsze, jak większość energii zielonej, także ta z fotowoltaiki nie jest dostarczana w sposób ciągły - w nocy i bardzo pochmurne dni energia nie płynie z paneli. W związku z tym oraz aby uzyskać pożądane parametry prądu, system fotovoltaiczny musi uwzględniać akumulatory oraz inne moduły (sterowniki, etc). Akumulatory mają określoną żywotność, więc po kilku-kilknastu latach musimy liczyć się z ich wymianą. Po drugie, panele fotovoltaiczne są relatywnie wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. Silne gradobicie lub inne czyniki mechaniczne mogą zniszczyć ich powierzchnię.

Kategoria: 

Dodaj komentarz