Zika - 8 faktów na temat wirusa, które warto znać

2016-08-28
zika

Ostatnio coraz więcej mówi się o wirusie Zika – głównie za sprawą tego, że może on powodować poważne zaburzenia w rozwoju płodu. Do zarażeń dochodzi głównie w rejonach tropikalnych, ale chorobę z nim związaną potwierdzono także w naszym kraju, u kilku osób, które przyleciały do Polski z rejonu jego występowania. Czy zatem jest się czego bać? Warto zapoznać się z kilkoma faktami na temat tajemniczego wirusa.

Czy to nowy wirus?

Wirus Zika jest znany już od 1947 roku. Wykryto go w Ugandzie, ale ostatnio zaobserwowane jego ekspansję (głównie w krajach tropikalnych) i powiązano go z groźnymi chorobami, szczególnie mającymi wpływ na komplikacje w rozwoju płodu u kobiet w ciąży.

Czy wirus jest niebezpieczny tylko dla kobiet w ciąży?

Ciężarne kobiety powinny się wyjątkowo wystrzegać tego wirusa, ponieważ powoduje on wrodzone małogłowie dzieci, ale wiąże się go również z zachorowaniami na tzw. Zespół Guillaina-Barrego, który może spowodować m.in. paraliż mięśni.

Jakie są objawy zarażenia?

Na pierwszy rzut oka zarażenie wirusem Zika nie wygląda poważnie. Główne objawy to gorączka, bóle mięśni, niewielka wysypka czy zapalenie spojówek, czyli symptomy, które mogą wskazywać na wiele innych dolegliwości. Poza tym, w wielu przypadkach choroba wywołana przez wirus przebiega zupełnie bezobjawowo.

Jak można się zarazić wirusem?

Wirus przenoszony jest przede wszystkim przez komary, głównie występujące w rejonach tropikalnych  Aedes africanus oraz Aedes aegypti, ale również przez tzw. komara tygrysiego (Aedes albopictus), który jest gatunkiem bardzo inwazyjnym i dotarł już do kilku krajów europejskich, chociaż do tej pory nie stwierdzono jego obecności w Polsce. Naukowcy podkreślają również, że do zarażenia może dojść drogą płciową.

Jak leczyć wirus Zika?

Niestety, na razie nie ma skutecznego sposobu walki z wirusem i leczenie jest przede wszystkim objawowe. Naukowcy cały czas myślą nad szczepionką, która chroniłaby przed Zika, ale jej opracowanie i wprowadzenie do obrotu zajmie jeszcze sporo czasu.

Gdzie jest niebezpiecznie?

Największe zagrożenie szerzenia się zarażeń wirusem Zika występuje w krajach Ameryki Południowej i Centralnej, Azji Południowo-Wschodniej oraz wysp Pacyfiku.

Czy Zika zagraża Polsce?

Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego w naszym kraju brak jest warunków środowiskowo-klimatycznych, które mogłyby spowodować rozprzestrzenianie się wirusa.  Wystąpienia przypadków zakażeń i zachorowań wywołanych Zika u osób z Polski jest związane z wyjazdami do regionów, gdzie powszechnie występują przenoszące go komary. Dlatego odradza się wyjazdy do tych krajów - szczególnie kobietom w ciąży.

Kategoria: 

Dodaj komentarz