Naucz się konserwować żywność

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
weki

Świeża żywność jest najlepsza, jednak okres jej przydatności szybko się kończy. Warto zatem poznać podstawowe sposoby jej konserwacji, co z pewnością przyda się nam nie tylko w czasach kryzysu. Oto kilka metod pozwalających na długotrwałe przechowywanie produktów spożywczych.

Suszenie

Jest to jedna z najstarszych metod konserwacji żywności. Polega na odparowaniu wody z produktów tak, by jej wartość nie przekraczała kilku procent. Dzięki temu hamujemy rozwój drobnoustrojów i zapewniamy naszym produktom dużo dłuższy okres przydatności do spożycia.  

Suszyć możemy zarówno mięso i ryby, jak i owoce, warzywa czy grzyby. Pierwotnie odbywało się po prostu na słońcu i wietrze, ale obecnie warto wykorzystać do tego specjalne suszarki, zwykły piec lub piekarnik, chociaż w przypadku ostatniego narażamy się na wykorzystanie sporej ilości energii.

Solenie

Kolejny, stary sposób przechowywania żywności. Sól ma zdolność hamowania rozwoju mikroorganizmów, zatem pozwala na długotrwałe przechowywanie produktów. Pełne zakonserwowanie żywności uzyskujemy przy stężeniu soli wynoszącym około 20 procent.

Konserwacja za pomocą soli ma jednak pewne wady, ponieważ przed spożyciem produkty należy dokładnie wypłukać, co pozbawia je wielu cennych wartości. Plusem jest jednak w tym przypadku bardzo długa trwałość zasolonej żywności.

Kiszenie

Sposób konserwacji żywności oparty na procesie fermentacji mlekowej. Polega na stworzeniu warunków, w których cukry proste rozkładają się na kwas mlekowy, zapobiegający procesom gnicia poprzez zahamowanie rozwoju mikroflory. Jeżeli chcemy do tego doprowadzić, pokrywamy kiszonki zalewą (ogórki, grzyby) lub ubijamy je (np. w przypadku kapusty), aby nie dostało się do nich powietrze, powodujące rozwój pleśni.

Należy pamiętać, by w pierwszych dniach procesu kiszenia utrzymać temperaturę na poziomie 18-25 °C, a następnie przenieść przetwory w chłodniejsze miejsce. Warto też podkreślić, że kiszone produkty zachowują wiele wartości odżywczych, są bogate w witaminę C oraz sole mineralne.

Wędzenie

Polega na nasyceniu żywności dymem wędzarniczym, który zapewnia jej charakterystyczny smak i aromat oraz ją konserwuje. Dzięki tej metodzie odparowujemy wodę, zmieniamy strukturę białek oraz impregnujemy produkty spożywcze za pomocą składników o działaniu bakteriobójczym zawartym w dymie. Sposób ten doskonale sprawdza się zarówno w przypadku mięs, jak i ryb i serów.

Wędzenie może trwać od kilkudziesięciu minut do kilku dni, w zależności od tego, jaką temperaturę ma dym wędzarniczy. Wędzenie zimne (w temperaturze 15 -30 °C) trwa długo i prowadzi do głębokiej impregnacji produktu i jego wysuszenia, z kole wędzenie gorące (w temperaturze 70 -100 °C) trwa krótko, a przenikanie dymu ogranicza się głównie do zewnętrznych warstw.

Pasteryzacja

Nazwa wywodzi się od Ludwika Pasteura, a technika polega na odpowiednim podgrzaniu produktów do temperatury powyżej 70 °C, ale nie większej niż 100 °C. Dzięki temu niszczymy lub hamujemy wzrost drobnoustrojów chorobotwórczych lub enzymów, co wpływa na przedłużenie trwałości produktów, jednocześnie pozwalając na zachowanie ich właściwości smakowych i odżywczych.

Najczęściej pasteryzujemy przetwory zamknięte w szczelnych słoikach. Jeżeli chcemy, by zachowały one jak najdłuższą przydatność do spożycia, należy przechowywać je w chłodnym miejscu bez dostępu światła słonecznego.

(Visited 220 times, 1 visits today)

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz