5 sposobów na uzdatnianie wody

2016-11-20
Uzdatnianie wody

Bez wody jesteśmy w stanie przeżyć kilka dni, ale już dużo krótszy czas bez płynów powoduje utratę siły i osłabienie organizmu. Każdy Preppers powinien sobie zdawać sprawę z tego, że w kryzysowej sytuacji nie zawsze będziemy mieli dojście do czystego i bezpiecznego źródła. Zobaczcie zatem kilka, stosunkowo łatwych sposobów na uzdatnianie wody w trudnych warunkach.

Gotowanie

Gotowanie to najprostszy sposób uzdatniania wody, jeśli mamy odpowiednie naczynie, dostęp do ognia oraz trochę czasu. Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku nie mamy po prostu zagotować wody. Powinniśmy ją gotować co najmniej kilka, a niektórzy uważają, że nawet 15-20 minut, aby mieć pewność, że pozbędziemy się bakterii i odparujemy niektóre zanieczyszczenia chemiczne. Najlepiej kierować się zasadą, że im bardziej zanieczyszczona woda lub im bardziej niepewne jej źródło, tym dłużej warto utrzymywać temperaturę wrzenia.

Tabletki uzdatniające

Kolejny, stosunkowo prosty sposób, który może się sprawdzić, gdy nie mamy czasu na postój to tabletki uzdatniające na bazie chloru, jodu lub aktywnego tlenu, które niszczą większość szkodliwych mikroorganizmów. Wystarczy działać zgodnie z instrukcją, czyli wrzucić środek do odpowiedniej ilości wody i odczekać ok. 30 minut. Możemy zatem przeprowadzić dezynfekcję podczas marszu, w butelce przytroczonej np. do plecaka.

Gotowe filtry do wody

Możemy również postawić na gotowe filtry do wody, które są banalnie proste w użyciu, a ich wybór jest naprawdę spory. Niektóre z nich są zajmują nieco miejsca i najlepiej nadają się do użytku domowego, a inne są bardzo lekkie i poręczne, przez co doskonale sprawdzają się w nieznanym terenie. Na rynku bez problemu znajdziemy tego typu produkty, które z łatwością dostosujemy do swoich potrzeb i wymagań.

Prosty filtr z węgla drzewnego

Jeżeli nie mamy dostępu do powyższych środków, możemy wykonać prosty filtr wykorzystując węgiel drzewny z ogniska, kilka rzeczy zebranych w najbliższej okolicy oraz plastikową butelkę lub inne, prowizoryczne „narzędzie”, które pozwoli nam stworzyć tę konstrukcję. Powinna ona być zbudowana w taki sposób, aby woda przechodziła kolejno przez żwir (lub małe kamyczki), węgiel drzewny (odpowiednio gruba warstwa, ponieważ węgiel pomaga usunąć bakterie), piasek i trawę. Ten filtr może posłużyć do podstawowego uzdatnienia wody i jest mniej skuteczny niż profesjonalne narzędzia, ale jeżeli nie mamy innych możliwości, trzeba korzystać z tego, co jest dostępne. Idealnie byłoby tak przefiltrowaną wodę dodatkowo zagotować.

Sodis

Na koniec proponujemy sposób uzdatniania wody za pomocą plastikowej butelki i słońca, tzw Sodis (Solar Water Disinfection Process). W tym przypadku potrzebujemy przezroczystej butelki PET o pojemności 2-3 litrów, którą napełniamy do 75 procent i energicznie mieszamy przez ok. 20 sekund, aby zwiększyć stopień jej natlenienia. Następnie dolewamy wodę „do pełna” i pozostawiamy w pełnym słońcu na co najmniej 6 godzin, najlepiej na dobrze odbijającej światło powierzchni, jak blacha lub folia aluminiowa. Przy pochmurnej pogodzie proces ten może się jednak wydłużyć nawet do dwóch dni. Odpowiednio przeprowadzony proces działa niszcząco na wiele bakterii, wirusów i drobnoustrojów chorobotwórczych.

Więcej: 

Jak być gotowym w praktyce do zapewnienia sobie pitnej wody, gdy jej na prawdę zabraknie w kranie i w sklepie?

Czy powinniśmy przetestować powyższe metody już teraz, czy wystarczy mieć narzędzia i wiedzę teoretyczną na czarną godzinę?

Kategoria: 

Dodaj komentarz