7 powodów, aby rozpocząć hodowlę królików

2017-04-27
Powody hodowania królików

Poniżej znajdziecie siedem powodów, dla których preppers myślący o życiu na własnych rachunek, powinien na początek rozważyć hodowlę królików.

Darmowy nawóz

Króliki produkują nawet do 500 bobków dziennie. Są one bogate w azot, potas i fosfor, które są elementami naturalnego nawozu przydatnego w ogródku, gdyż nie niszczą roślin – wydalane są w formie bezpośredniego nawozu.

Wydajne pożywienie

W porównaniu z większymi zwierzętami (jak np. krowy), króliki produkują zdecydowanie więcej mięsa do spożycia niż same posiadają. Liczba ta jednak uzależniona jest od sposobu, w jaki je karmicie: czy jest to pasza, czy granulaty (zapewniające większą efektywność w produkcji mięsa).

Krótka opieka

Od chwili narodzin króliki potrzebują od 8 do 11 tygodni, aby dojrzeć – podobnie dużo czasu potrzebują hodowlane na fermach kurczaki. Jeżeli dołożycie do tego okresu 30 dni ciąży – w ciągu roku otrzymacie do 72 małych królików i blisko 100 kg mięsa do spożycia.

Zdrowe źródło protein

Króliki są źródeł zdrowego mięsa, ponieważ posiada ono niski poziom cholesterolu i tłuszczy nasyconych. Jednocześnie zawiera wysoki wskaźnik protein, zwłaszcza w porównaniu z kurczakami czy krowami, żelaza i odżywczych minerałów.

Wydajność utrzymania

W okresie letnim króliki mogą się odżywiać jedynie trawą i resztkami warzyw, przez co koszty ich utrzymania spadają niemal do zera. Ma to jednak swoje wady, ponieważ w ten sposób okres dojrzewania królików wydłuża się do 23 tygodni.

Idealne na małą przestrzeń

Jeżeli macie ograniczoną ilość miejsca przeznaczonego pod gospodarstwo, króliki będą dla Was idealnym rozwiązaniem. Jedyne, czego potrzebujecie, to miejsce wylęgu – które można załatwić dzięki klatkom, chroniącym zwierzęta przed drapieżnikami.

Ciche i proste w hodowli

Są bardzo ciche, nie przeszkadzają sąsiadom i łatwo je przenosić – idealne zwłaszcza dla tych, którzy nie chcą hodować kurcząt, czy gęsi. Ich hodowla może także uczyć dzieci odpowiedzialności.

Więcej: 

Jeżeli jesteście zainteresowani tematem, zajrzyjcie na stronę: homesteadsurvivalsite.com

Kategoria: 

Dodaj komentarz