8 sposobów na bycie Przyjacielem Ziemi

2017-04-25
Lokalne działania proekologiczne

Z roku na rok zasoby Ziemi uszczuplają się za sprawą niszczącej aktywności człowieka, której natura nie nadążą naprawiać. W efekcie zasoby naturalne się kończą, klimat się zmienia, a fauna i flora, nie przystosowana do takich warunków, wymiera.

Aby zmniejszyć szkody, wystarczą jednak drobne kroki każdego z nas. Nie musicie wcale działać na wielką skalę, a jedynie zwracać uwagę na codzienne nawyki, które mogą mieć niszczącą, lub wręcz przeciwnie, budującą naturę dla ziemskiego ekosystemu. Nawet jeśli działania świadomych preppersów nie są w stanie przeważyć nad ślepym konsumpcjonizmem większej części społeczeństwa, to jednak i tak warto je podejmować dla samego przykładu oraz własnego poczucia wartości i spokoju ducha.

Oto więc lista wybranych przykazań preppersa - ekologa.

Kupujcie na miejscowych bazarach

Wesprzecie zrównoważony rozwój i lokalną gospodarkę, zamiast płacenia za produkty, które przemierzają tysiące kilometrów, zanim do Was trafią. Na dodatek miejscowe produkty są świeższe i zdrowsze, ponieważ nie trzeba sztucznie podtrzymywać ich trwałości.

Pozbądźcie się śmieciowego jedzenia

Chemicznie wspomagana żywność nie służy Waszemu zdrowiu. Najprostszym sposobem na pozbycie się jej z domowego menu jest kupowanie organicznej żywności. Dwukrotnie wzbogaci to Wasze posiłki w przeciwutleniacze, jednocześnie nie wpływając na ilość jedzenia, jakie spożywacie każdego dnia.

Wspierajcie pszczoły

Od nich zależy spora część Waszego życia. Naukowcy poszukują sposobu, aby wspomagać kolonie przed wymieraniem z powodu zatrucia chemikaliami, zmian klimatycznych czy niszczenia uli. Idąc przykładem norweskich sąsiadów możecie budować „pszczele hotele” albo pszczele autostrady” na terenach miejskich.

Uprawiajcie ogródek

Obecnie ludzie decydują się na uprawę działek, aby cieszyć się własnymi owocami i warzywami. Jest to zdecydowana oszczędność wobec zakupów w sklepach, do których należy dotrzeć, zużywając paliwo. Pozwala Wam to na lepsze zagospodarowanie przestrzeni. Ponadto, uprawiając ogródek, odżywicie nie tylko sobie, ale też lokalną społeczność (jeżeli zdecydujecie się na sprzedaż).

Twórzcie proekologiczny krajobraz

Ponad połowa wody zużywanej w wielu podmiejskich i wiejskich gospodarstwach domowych przeznaczona jest na nawadnianie ogródka. Zamiast marnować cenne zasoby i pieniądze na piękny trawnik, pomyślcie o lepszych i praktyczniejszych sposobach upiększania krajobrazu, np. uprawiając roślinności zaadaptowaną do lokalnych warunków klimatycznych.

Używajcie naturalnych nawozów

Kompost, który możecie przygotować we własnym ogródku przy nimalnych kosztach, jest znacznie korzystniejszym rozwiązaniem dla roślin niż sztuczne nawozy, które mają wspomagać wzrost i zdrowie krzewów i kwiatów. Dodatkowo macie spokojne sumienie, że nieskonsumowane jedzenie trafi do lokalnego obiegu i zamieni się w owoce i warzywa, a nie na zbiorcze wysypisko śmieci.

Chrońcie zasoby wodne

Istnieje wiele sposobów na konserwację wody. Wspomoże to oszczędzanie jej ograniczonych zasobów, jakimi dysponuje Ziemia. Gdyby każde gospodarstwo domowe oszczędziło 30% zużywanej wody, co jest możliwe, w skali roku i w skali świata dałoby to ogromne zaoszczędzone jezioro.

Zużywajcie mniej toreb

Zamiast torebek foliowych jednorazowego użytku używajcie toreb wielokrotnego użytku, a w przypadku żywności zamienników dla plastikowych pojemników. Szkło, metal, drewno, wiklinowe kosze czy lniana torba to świetne rozwiązanie na przechowywanie produktów, które ochroni Ziemię oraz nasze otoczenie przed walającymi się wszędzie skrawkami plastiku.

Więcej: 

Jeżeli zainteresował Was temat, tutaj znajdziecie więcej szczegółowych informacji wraz z kilkoma ciekawostkami.

Kategoria: 

Dodaj komentarz