9 "staroci", które każdy Preppers powinien posiadać

2016-12-20
stare technologie

Jesteśmy otoczeni elektroniką, która z jednej strony ułatwia nam życie, a z drugiej uzależnia nas od energii elektrycznej. W przypadku awarii zasilania lub mówiąc wprost „dłuższej awarii cywilizacji” może się zatem okazać, że nie jesteśmy w stanie nawet zagotować sobie wody na herbatę, nie mówiąc już o przygotowaniu posiłku oraz innych, codziennych czynnościach. Stworzyliśmy zatem przykładową listę rzeczy, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu były normą w wielu domach, ale obecnie zostały zastąpione nowocześniejszymi odpowiednikami, zwykle z „mikroporocesorem”. Dopóki sprzęty te są ciągle dostępne, choćby na aukcjach rzeczy używanych, chyba warto je nabyć zawczasu, szczególnie, że wiele z nich jest dużo tańsza niż najnowszej generacji "plazmy".

Zegarek

Jeżeli mamy klasyczny, nakręcany zegarek nie pozbywajmy się go. Co prawda nie świeci, nie łączy się z naszym telefonem, nie pokazuje pogody i nie ma radia, ale nie przestanie działać, gdy padnie nam bateria lub zostanie odłączony od źródła prądu. Wystarczy go tylko od czasu do czasu nakręcić. Przyznać przecież musimy, że zdolność synchronizacji czasu i właściwa orientacja w cyklu dobowym jest jednak dość przydatna.

Mapy

Kiedyś można je było znaleźć niemal w każdym samochodzie i w wielu domach, ale po wprowadzeniu nawigacji GPS do powszechnego użytku, mapy dla wielu osób stały się zbędne. W przypadku jednak, gdy zawiedzie nas elektronika, głównie z ich pomocą będziemy mogli przedostać się z punktu A do punktu B w nieznanym terenie. Warto zatem posiadać zarówno aktualną mapę drogową, jak i topograficzną, przynajmniej naszego najbliższego regionu.

Lampy, świece

Jeżeli w świecie bez prądu chcemy mieć światło, musimy bazować na starych, sprawdzonych i prostych produktach, które pomogą nam egzystować po zmroku, czyli świeczkach oraz lampach na naftę lub oliwę. W codziennym życiu pomogą nam one stworzyć romantyczny klimat, a w czasach kryzysu mogą się okazać niezwykle przydatne. W przypadku lamp nie zapomnijmy też o paliwie, czyli pojemniku nafty.

Ręczne narzędzia

Młotek, piła, siekiera, a także wiertarka na korbę czy klasyczny hebel oraz inne narzędzia, które są wprawiane w ruch za pomocą siły ludzkich rąk – działają bez prądu i mogą być bardzo użyteczne w przypadku długotrwałego braku prądu. Ich koszt jest przy tym niewielki, a trwałość bardzo wysoka.

Młynki

Są pewne rzeczy, których nie należy siebie odmawiać nawet w przypadku kryzysu cywilizacji, a jedną z nich dla wielu osób jest dobra kawa. Wiadomo, że najlepiej smakuje ta świeżo zmielona, dlatego na naszej liście pojawił się również klasyczny, żarnowy młynek do kawy na korbkę.

Maszynka do mielenia

Kolejne narzędzie na korbkę przydatne w kuchni to ręczna maszynka do mielenia mięsa, bardzo pomocna np. przy tworzeniu własnych wyrobów wędliniarskich. Odpowiedni sprzęt oraz odrobina umiejętności to ważny krok w kierunku uniezależnienia od zewnętrznych dostaw. Bardziej zaawansowani w przygotowaniach Preppersi powinni oczywiście pomyśleć też o młynku / żarnie do mielenia zbóż na mąkę.

Kuchenka lub koza

We współczesnych kuchniach coraz popularniejsze są płyty elektryczne lub indukcyjne, które są dosyć wygodne w użytkowaniu, ale, gdy dopadnie nas brak prądu, stają się całkowicie bezwartościowe. Wówczas przyda nam się z kolei stara, dobra kuchenka gazowa. Oczywiście pod warunkiem, że mamy do niej butlę na gaz, którą zdążymy gdzieś napełnić. Równie dobrym „kołem zapasowym” i to o wielorakim zastosowaniu będzie także mały piec typu „koza”, najlepiej z otworami na garnki na górze. Taką kozą można zarówno nagrzać łatwo mieszkanie (drewnem lub węglem), jak też ugotować na niej posiłek, czy zagrzać wodę. Pamiętacie jeszcze, co to fajerki i pogrzebacz?

Gry planszowe

W świecie bez prądu nie będzie również telewizji, komputerów czy radia. Jeżeli zatem chcielibyśmy zadbać o jakąś rozrywkę, warto odkurzyć gry planszowe – idealne na długie wieczory przy świecach lub lampie naftowej...

Książki

… podobnie zresztą jak książki. Zarówno beletrystyczne, czytane dla samej przyjemności, jak i poradnikowe, które będą doskonałym źródłem wiedzy w momencie, gdy zostaniemy odcięci od energii elektrycznej, a co za tym idzie od Internetu. W przypadku książek poradnikowych warto wręcz zgromadzić małą biblioteczkę, nawet w tematach, których jeszcze jako Preppersi nie opanowaliście. W przypadku prawdziwej „awarii cywilizacji” będziecie mieli szansę nadrobić braki, a nie "odkrywać Amerykę" po omacku. Poradniki drukowane można obecnie nabyć w bardzo przystępnych cenach z niesprzedanych edycji z przed kilu lat - „w końcu po co komu obecnie książki skoro wszystko jest w Internecie”.

Więcej: 

Z pewnością istnieje znacznie więcej przykładów starej, dobrej i niezawodnej technologii z przed 20-30 lat, która szybko odchodzi w zapomnienie, a która będzie na wagę złota w wielu czarnych scenariuszach. 

A Wy, co dodalibyście z własnych obserwacji i doświadczenia?

 

Kategoria: 

Dodaj komentarz