Apteczka Preppersa – jakie zapasy medyczne warto posiadać

2016-12-11
Apteczka Preppersa

W przypadku sytuacji kryzysowej może się okazać, że nie ma co liczyć na profesjonalną pomoc medyczną i jesteśmy skazani na siebie. Wówczas życie nasze oraz naszych bliskich będzie uzależnione od posiadanej przez nas wiedzy oraz dostępnych środków. W co zatem powinna być zaopatrzona apteczka Preppersa? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo często jest to sprawa indywidualna. Mamy jednak kilka cennych sugestii.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Kompletując apteczkę przygotowujemy się na sytuacje hipotetyczne, a tych może być naprawdę sporo. Warto skupić się przede wszystkim na kilku z nich, które mogą wystąpić z dosyć dużym prawdopodobieństwem.

Opatrywanie ran - skaleczenia i rany występują często i wymagają szybkiego działania, odkażenia oraz zatamowania krwi, dlatego podstawą każdej apteczki powinny być różnego rodzaju bandaże, opaski uciskowe, plastry, środki do dezynfekcji, a także rękawiczki ochronne oraz nożyczki. Przyda się również igła i nić, czyli zestaw, który nie zajmuje zbyt dużo miejsca, a może być niezbędny, gdy będziemy musieli zszywać ranę – oczywiście, jeżeli to potrafimy.

Urazy - warto też być przygotowanym na różnego rodzaju zwichnięcia, skręcenia lub złamania. Wówczas, oprócz bandaży, które pomogą nam unieruchomić kończynę, przyda nam się również żel lub maść działające przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Zatrucia - zatrucie pokarmowe i biegunka mogą poczynić spore spustoszenie w naszym organizmie i najczęściej przychodzą nagle, dlatego dobrze jest mieć w pogotowiu środki łagodzące ich przebieg

Oparzenia – jeżeli oparzenia są rozległe, niestety, niewiele możemy pomóc przy użyciu środków, które zmieszczą się w klasycznej apteczce, ale warto mieć w niej chociażby specjalne opatrunki schładzające, które zmniejszają ból i schładzają skórę w przypadku małych oparzeń.

Gorączka – w naszej apteczce powinny się również znaleźć lekarstwa, które pomogą nam zbić gorączkę w przypadku przeziębienia lub innych infekcji. W tym przypadku sprawdzą się chociażby Ibuprofen czy Aspiryna, które działają nie tylko przeciwgorączkowo, ale także przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Apteczka nie jest z gumy

Problem z apteczkami jest taki, że z jednej strony nie powinny zajmować zbyt dużo miejsca, a z drugiej powinny być zaopatrzone tak, by przydać się w różnych, nieoczekiwanych sytuacjach. Nie ma zatem idealnego sposobu na jej „zatowarowanie” i wiele zależy tu od naszej wiedzy medycznej, a także zagrożeń, na które chcemy się przygotować. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by posiadać kilka apteczek dostosowanych do różnych sytuacji – jedną w samochodzie, jedną w domu, a jeszcze inną w plecaku ucieczkowym.

Pamiętajmy również, by raz na jakiś czas przewietrzyć nasze zapasy medyczne. Co prawda wiele osób podchodzi do terminów ważności leków z przymrużeniem oka, zdając sobie sprawę, że są one zaniżane, jednak pamiętajmy, że nie są one wieczne, a ich faktyczny termin w dużej mierze zależy od konkretnego medykamentu.

Więcej: 

Jak zwykle w różnych obszarach przygotowań prepperskich równie ważne, co sprzęt (tu: leki) są wiedza i umiejętności. Dlatego obok pełnej apteczki warto również zadbać o znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy i postępowania w najbardziej powszechnych dolegliwościach, które wymieniamy wyżej.

A Wy, co siądzicie o przygotowaniach medycznych na sytuacje kryzysowe?

Kategoria: 

Dodaj komentarz