Co robić, gdy zaatakuje Cię pies?

Atak wściekłego psa

Mimo starej prawdy, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, w strefie miejskiej jest zwierzęciem najbardziej niebezpiecznym. W dodatku, dzięki udomowieniu psy przyzwyczaiły się do obecności człowieka, w przeciwieństwie do wielu groźnych, dzikich zwierząt, które można przepłoszyć.

Powody ataku czworonoga mogą być różne i zdarzyć się tylko w warunkach kryzysu, na który przygotowują się preppersi.

Jak zareagować przed atakiem?

Jeżeli napotkacie psa bez właściciela, który będzie miał zwieszony/uniesiony wysoko pysk, obnażone zęby i będzie warczał, musicie mieć się na baczności, ponieważ w każdej chwili gotowy jest do ataku – zwłaszcza, jeżeli jego głowa znajduje się na poziomie tułowia.

  1. Zachowajcie spokój i odwrócić się bokiem. Nadal będziecie widzieć psa, a przy tym przestaniecie być bezpośrednim zagrożeniem.
  2. Gdy to go nie zatrzyma, krzyknijcie: „Siad” albo „Leżeć”, ale nie wskazujcie na niego palcem.

Jeżeli się zatrzyma, powoli wycofujcie się, schodząc z zasięgu jego wzroku.

A jak w trakcie ataku?

Musicie jak najszybciej przejąć kontrolę nad sytuacją. W jaki sposób?

Gdy pies ugryzie, wbije się w skórę i zacznie Was szarpać, dlatego najważniejsze jest osłonięcie twarzy, gardła i klatki piersiowej. Najlepiej, jeżeli wgryzłby się w najgrubszą część nogi – to da Wam czas, aby go zaatakować – ale pamiętajcie o zabezpieczeniu okolic pasa i ud, ponieważ kły mogą uszkodzić tętnice, a w konsekwencji moze dojść do wykrwawienia.

Jeżeli możecie, owińcie ramiona ubraniem, zaoferujcie je psu do ugryzienia.

Następnie rzućcie się na psa całym ciałem, zwłaszcza kolanami i łokciami, celujcie szczególnie w żebra albo podstawę głowy, kark. Możecie też użyć kurtki i rzucić ją psu na łeb, aby ograniczyć jego możliwości ugryzienia.

Gdy napadnie Was zgraja psów, starajcie się unieszkodliwić każdego z osobna jak najszybciej – celujcie w oczy albo nos, złapcie łapę. Reszta wyczuje, że nie jesteście bezbronni i odpuści.

Jak unikać ataku?

Unikajcie przywiązanych do budy psów, ponieważ wiele z nich jest agresywnych, choćby z powodu niedostatecznej swobody. Tym bardziej nie próbujcie ich drażnić.

Poza tym:

  • nie patrzcie agresywnemu psu w oczy,
  • nie pokazujcie zębów, to dla niego oznaka agresji,
  • nie wykonujcie gwałtownych ruchów.
Więcej: 

Jeżeli chcecie się dowiedzieć więcej, odwiedźcie stronę: prepperswill.com.

Kategoria: 

Dodaj komentarz