Co zrobić na wypadek CME?

2017-05-25
Zjawiska w magnetosferze

Zjawisko CME (koronalnego wyrzutu masy na powierzchni Słońca) jest jedną z prognozowanych przyczyn globalnego kryzysu. W skutek nagłych zmian pola magnetycznego na dużym obszarze Ziemi prądu mogą zostać pozbawione miliony ludzi, a nawet miliardy, jeżeli wyrzut będzie miał odpowiednią siłę. A jak wiadomo, bez prądu nasza obecna cywilizacja „gaśnie jak świeca”.

Historia odnotowała przypadki dostatecznie silnych CME w ciągu ostatnich dwóch wieków, w latach, kiedy elektronika nie odgrywała decydującej roli w codziennym życiu, jak ma to miejsce dzisiaj. Bardzo silne CME uderzają w Ziemię co kilkadziesiąt – kilkaset lat. Jako preppersi z pewnością zastanawiacie się, jak zareagować, jeżeli dojdzie do takiej sytuacji.

Co zrobić, aby mieć czas na przygotowanie się na CME?

Nawet bardzo silnie CME potrzebuje kilkunastu godzin aby dotrzeć do Ziemi. Dlatego świadomość sytuacyjna i wyczulenie na informacje w mediach o nadchodzącym CME pomoże Wam możliwie wcześnie podjąć wiedzę o stopniu ryzyka i konieczności podjęcia działań prewencyjnych. Oczywiście idealnym rozwiązaniem byłoby korzystanie z dedykowanych serwisów, czy aplikacji, informujących o bieżącej sytuacji w pogodzie słonecznej.

Co zrobić, gdy wiecie, że CME niebawem uderzy?

  1. Przygotujcie własny generator prądu lub inne źródła zasilania, ciepła i światła.
  2. Odłączcie całkowicie wszystkie urządzenia z prądu, aby nie doszło do spięcia.
  3. Przygotuj się na krótkotrwałe efekty uboczne w zakresie funkcjonowania urządzeń elektrycznych. CME nie uszkodzi samochodów ani małych urządzeń elektronicznych. Wyjątkiem jest ham radio (krótkofalówka), które powinniście wyłączyć, żeby nie uległo uszkodzeniu,
  4. Przygotujcie się na potencjalny atak histerii, ponieważ świat generalnie nie jest przygotowany na nagłe „wyłączenie wtyczki”.
  5. Wypłaćcie gotówkę z banków, żebyście mogli od razu przeznaczyć ją na dodatkowy prowiant i brakujące wyposażenie – w przeciwnym razie narazicie się na brak gotówki oraz zmuszeni będziecie do zakupu żywności po gigantycznych cenach później.
  6. Zabezpieczcie swój dom i zapasy, ponieważ pomogą Wam one przetrwać nawet kilka tygodni, w czasie których świat będzie pogrążony w chaosie.
  7. Bądźcie na bieżąco z doniesieniami na temat aktywności Słońca.
  8. Zbierzcie rodzinę i przygotujcie się na potencjalne uruchomienie wszystkich awaryjnych planów prepperskich, jakie macie w zanadrzu, aktywując je stosownie do faktycznych efektów CME.

Jak przetrwać długotrwałe efekty CME?

Tu oczywiście odpowiedź może być tylko jedna: zacząć przygotowania prepperskie już teraz! Kiedy CME uderzy, na naukę technik survivalu, gromadzenia żywności, posługiwania się bronią palną, gromadzenie zapasów użytecznych narzędzi i towarów, etc … będzie już dawno za późno.

 

Oto film z CME o olbrzymiej sile, które w 2012 roku prawie trafiło Ziemię.

 

 

Więcej: 

Jeżeli chcecie dalej zgłębiać temat przygotowań na wypadek CME, zajrzyjcie między innymi na: askaprepper.com

Kategoria: 

Dodaj komentarz