Czy i jak wolno nosić broń palną w Polsce...

2017-08-27
noszenie broni palnej

Wielu preppersów z pewnością rozważa wyrobienie sobie pozwolenia na broń palną. W końcu dopiero posiadanie własnego pistoletu czy karabinu, daje pełne możliwości oraz motywację aby ćwiczyć umiejętności strzeleckie. A bez długotrwałego ćwiczenia nie można w tej dziedzinie osiągnąć żadnej gotowości i sprawności praktycznej.

Dodatkową korzyścią z posiadania własnej broni, a konkretnie pistoletu, jest możliwość noszenia go ze sobą i to w stanie załadowanym. Już w obecnym, średnio-zaawansowanym stanie upadku cywilizacji istnieje wiele sytuacji, kiedy posiadanie broni palnej przy sobie dramatycznie zwiększa nasze bezpieczeństwo. Sytuacji takich będzie z pewnością coraz więcej w nadchodzących latach. Ponieważ jednak system prawny i egzekwujący go aparat przymusu ciągle obowiązują i mają się dobrze, należy bezwzględnie znać i przestrzegać prawnie ustalonych zasad noszenia broni.

Przyjrzyjmy się więc głównym wymogom w tym zakresie.

Zasady przenoszenia broni palnej w Polsce reguluje Ustawa o Broni i Amunicji oraz dwa rozporządzenia wydane do niej, tj. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji oraz w sprawie przewożenia broni i amunicji środkami transportu publicznego.

Poniżej główne prawa i ograniczenia w zakresie noszenia i przechowywania w domu broni palnej.

  • Można nosić (przemieszczać się z załadowaną bronią), jeśli jest ona posiadana na pozwolenie do celów sportowych, szkoleniowych, ochrony osób i mienia lub obrony osobistej.
  • Broń noszona przy sobie powinna być w kaburze, przy ciele i niewidoczna dla postronnych osób, o ile pozwalają na to jej rozmiary.
  • Nie można nosić broni posiadanej do celów kolekcjonerskich, pamiątkowych (UoBiA Art. 10 ust. 8) lub celów łowieckich (Rozdział 3, par 9, ust. 1. Rozporządzenia w sprawie polowań).
  • Można więc nosić broń załadowaną. Oznacza to, że magazynek jest podpięty do rękojeści pistoletu i wypełniony amunicją. Dodatkowo broń może być nawet przeładowana, co oznacza, że jeden nabój jest wprowadzony do komory nabojowej w lufie. W takim stanie broń jest gotowa do wystrzału – wystarczy wyjąć ją z kabury, wycelować i nacisnąć spust. Jednak nawet brak naboju w komorze, gdy magazynek jest podpięty, niewiele opóźnia możliwość oddania strzału, ponieważ przeładowanie pistoletu zajmuje raptem dodatkowy ułamek sekundy i polega na energicznym pociągnięciu zamka do tyłu, po czym sprężyna oporo-powrotna sprowadza zamek w położenie wyjściowe, zabierając ze sobą nabój do komory.
  • W środkach transportu publicznego broń musi być koniecznie rozładowana. Jedynym wyjątkiem są posiadacze pozwoleń do ochrony osobistej, osób lub mienia, którzy mogą mieć podpięty załadowany magazynek. W takim przypadku broń musi być zabezpieczona.
  • W domu, broń należy przechowywać w sejfach, kasetach lub szafach klasy minimum S1, co ma być potwierdzone certyfikatem (certyfikat sprzedawca dołącza do sejfu). Sejfów nie trzeba przymocowywać do ścian czy podłogi. W przypadku posiadania 50 i więcej sztuk broni, należy założyć magazyn broni. Jest to kosztowne i głównym celem tego wymogu jest zniechęcenie cywili do posiadania więcej niż 50 sztuk broni.

Okazuje się więc, że polskie prawo, choć generalnie nadmiernie restrykcyjne jeśli idzie o dostęp do broni palnej przez cywilów, w zakresie jej przenoszenia daje całkiem sporo swobody. Z pewnością można stwierdzić, że posiadacz pozwolenia dla celów sportowych (najbardziej popularnego) jest w stanie nosić broń w taki sposób i w takich sytuacjach, gdzie stanowi ona doskonałe narzędzie zwiększające jego bezpieczeństwo, a w przypadkach realnego zagrożenia daje możliwość efektywnego użycia.

Więcej: 

Więcej informacji w zakresie przepisów dotyczących ubiegania się o pozwolenie na broń, używania i noszenia broni znajdziecie na stronie patentstrzelecki.eu prowadzonej przez stworzyszenie Braterstwo.

Kategoria: 

Komentarze

Żeby zakaz prawny obowiązywał musi być także sankcja za jego łamanie, a w przypadku noszenia broni palnej do celów kolekcjonerskich nie ma sankcji za popełnienie takiego czynu zabronionego.
Czy to są aktualne wiadomości ? 2018 ?
Artykuł pochodzi z 2017r., jednak zdaje się, że żadne przepisy się nie zmieniły.

Dodaj komentarz