Drugi paszport - świetna, choć droga, inwestycja w bezpieczeństwo

2016-09-11
drugi paszport

Istnieje wiele oczywistych korzyści z posiadania podwójnego obywatelstwa dla Preppersa. Jeśli mamy drugi paszport, to przede wszystkim nie jesteśmy uzależnieni od jednego rządu, ustroju politycznego oraz porządku społecznego. W spokojnych czasach może nam on pomóc w zwiększeniu osobistej i gospodarczej wolności, a w czarnych scenariuszach uratować życie.

Z pewnością wielu z nas, polskich obywateli, obserwując szybko postępującą antagonizację społeczeństwa, dynamikę zmian ustrojowych oraz groźne wydarzenia za naszymi granicami, coraz częściej rozmyśla w ostatnim czasie o takim zabezpieczeniu.

Niestety, zdobycie drugiego paszportu zwykle nie jest łatwe, tanie ani szybkie, jednak ... jest możliwe. Przypomnijmy więc po krótce trzy ścieżki ubiegania się o drugie obywatelstwo.

Obywatelstwo ekonomiczne

Są kraje, których paszport można po prostu kupić … no może nie dosłownie, ale obywatelstwo przyznawane jest w nich w zamian za inwestycje. Jest to opcja stosunkowo prosta i szybka, ale również bardzo droga. Oto kilka państw, które dają taką możliwość:

Cypr: Procedura uzyskania cypryjskiego paszportu trwa zaledwie trzy miesiące, ale nie każdego stać na taki dokument. Aby uzyskać obywatelstwo tego kraju, należy zainwestować co najmniej 2 miliony euro lub ulokować w cypryjskim banku co najmniej 5 milionów euro.

Malta: Tutaj uzyskanie paszportu jest tańsze (wystarczy zainwestować ok. 1 milion euro), ale za to trwa dłużej. Jeżeli chcemy uzyskać obywatelstwo Malty, oprócz inwestycji musimy przez co najmniej rok być rezydentem tego kraju. Cała procedura trwa zatem ok 18. miesięcy, ale maltański paszport może być bardzo przydatny, ponieważ umożliwia swobodne podróżowanie nie tylko po Europie, ale także do USA.

Antigua i Barbuda: Możemy również zostać obywatelami bardziej egzotycznych krajów, jak m.in. Antigua i Barbuda – wyspiarskie państewko na Morzu Karaibskim, które oprócz pięknych plaż oferuje paszporty. Aby uzyskać obywatelstwo, wystarczy zapłacić ok. 250 tysięcy dolarów, złożyć odpowiedni wniosek i poczekać 3-4 miesiące.

Pochodzenie

Dużo tańsze jest uzyskanie drugiego paszportu, jeśli nasi przodkowie pochodzą z danego kraju. Warto zatem nieco poszperać w drzewach genealogicznych, co może znacznie uprościć uzyskanie obywatelstwa. Szczególnie w tych państwach:

Irlandia: Choć kraj ten ma zaledwie 4,5 miliona mieszkańców, w obiegu istnieje ponad 14 milionów irlandzkich paszportów. Zasady uzyskania obywatelstwa na podstawie więzów krwi są bowiem bardzo proste - jeśli Twój ojciec lub dziadek jest Irlandczykiem, również możesz nim zostać. Wystarczy wypełnić odpowiednie formularze.

Włochy: Podobnie sprawa wygląda w Italii. Jeżeli dziadek był lub jest Włochem i on, nasi rodzice oraz my nie zrezygnowaliśmy z prawa do tego obywatelstwa, stosunkowo szybko możemy je uzyskać.

Izrael: Jeżeli mamy żydowskich przodków, możemy uzyskać izraelski paszport na podstawie tzw. prawa do powrotu. W Polsce mniejszość żydowska stanowiła znaczny odsetek ludności, dlatego niewykluczone, że nawet nie wiemy, iż mamy prawo do uzyskania tą drogą drugiego paszportu. Pamiętajmy jednak, że obywatelstwo Izraela nie zawsze pomaga w podróży i z takim dokumentem możemy nie zostać wpuszczeni do wielu arabskich krajów - nawet tych o umiarkowanych poglądach.

Naturalizacja

Ten proces jest najdłuższy ale też najbardziej dostępny dla większości z nas. W tej ścieżce musimy udowodnić nasz związek z danym krajem. Są jednak państwa, w których cała procedura trwa krócej, niż w wielu innych.

Urugwaj: To jedno z najbardziej spokojnych i bezpiecznych państw Ameryki Południowej jest otwarte na obcokrajowców. Łatwo uzyskać tutaj status rezydenta, a jeżeli żyjemy w małżeństwie, procedura nadania obywatelstwa trwa zaledwie 3 lata. Przez co najmniej pierwszy rok musimy jednak mieszkać w tym kraju, aby udowodnić, że faktycznie chcemy się stać jego obywatelami.

Paragwaj: Kolejny, południowoamerykański kraj, w którym o otrzymanie obywatelstwa można się starać po trzech latach rezydentury. W tym przypadku należy dodatkowo założyć konto bankowe i wpłacić na nie co najmniej 5 tysięcy dolarów, założyć firmę lub zainwestować kilka tysięcy dolarów w paragwajskie akcje.

 

Drugi paszport to z pewnością nie jest rozwiązanie dla każdego. Dla osób, które go nie posiadają, jego zdobycie na ścieżce naturalizacji będzie się zwykle wiązać z dużą życiową rewolucją oraz znacznymi nakładami czasu i środków. Jednak stopień bezpieczeństwa, jaki daje drugie obywatelstwo w wielu prawdopodobnych scenariuszach kryzysowych, jest trudny do osiągnięcia w ramach jakichkolwiek przygotowań jako obywatel tylko jednego kraju, szczególnie tak newralgicznego geograficznie i politycznie, jak Polska. 

Więcej: 

A jakie jest Wasze zdanie o podjęciu wysiłku i zdobyciu statusu rezydenta w innym kraju lub wręcz drugiego paszportu?

Czy bycie obcym w innym kraju w czasach narastających tendencji nacjonalistycznych ma sens i naprawdę zwiększa nasze bezpieczeństwo?

No i pytanie za 10 punktów: który kraj wybrać? Czy dalego od Europy, żeby zdywersyfikować ryzyka regionu, a więc maksymalizować bezpieczeństwo, czy jednak gdzieś blisko Polski, co daje o niebo większe możliwości częstego przemieszczania się między Polską i nową "ojczyzną"?

Kategoria: 

Komentarze

Witam. Może to zabrzmi dziwnie..., ale jak wygląda sprawa z obywatelstwem Białorusi i Rosji gdy miało się przodków z tamtych krajów?
To będę się starał o drugie obywatelstwo ,ch z nim

Dodaj komentarz