O znaczeniu wiedzy medycznej w świecie po SHTF

2018-03-24
Medycyna po SHTF

W świecie po SHTF z dużym prawdopodobieństwem zniknie dostęp do profesjonalnej opieki medycznej. Nie będzie działających przychodni i szpitali. Nie będzie lekarzy specjalistów i służb ratowniczych. Nie będzie też aptek i lekarstw, poza czarnym rynkiem.

Jednocześnie ryzyko zachorowania lub obrażenia istotnie wzrośnie. Jakość diety będzie dużo gorsza, właściwa higiena będzie utrudniona, a wielkość niezbędnego wysiłku fizycznego wzrośnie wielokrotnie względem obecnych „biurowych” zadań. W takich warunkach będą mnożyć się infekcje, rany i kontuzje, nawet u osób całkowicie zdrowych. Sytuacja osób cierpiących na choroby przewlekłe będzie jeszcze gorsza. Stracą one dostęp do nowoczesnych lekarstw, czy zabiegów, trzymających dotychczas trapiące ich choroby w regresji.

Dlatego posiadanie elementarnej wiedzy medycznej i ratowniczej, jak również podstawowych umiejętności w zakresie prewencji i ochrony zdrowia w sytuacji SHTF jest absolutnie kluczowe. Może ułatwić nie tylko skuteczną opiekę medyczną nad sobą i bliskimi, ale także podnosi szansę na akceptację tak przygotowanego preppersa i jego rodziny przez dowolną społeczność. Umiejętności i wiedza medyczna będą w świecie "postapo" na wagę złota.

Poniżej zamieszczamy link do artykułu, w którym doświadczony preppers o pseudonimie Selco opowiada o swoich doświadczeniach w zakresie leczenia i ochrony zdrowia, jakie wyniósł osobiście z czasów wojny na Bałkanach. Opisy żywych historii i przykładów dramatycznych dylematów stanowią doskonałą pobudkę i motywację dla każdego adepta sztuki survivalu, aby bezzwłocznie rozpocząć rozwój umiejętności medycznych. Selco wskazuje jednocześnie od jakich umiejętności i wiedzy należy rozpocząć i niekoniecznie jest to sztuka zszywania ran w czasie ostrzału. Słowem, lektura obowiązkowa…

 

Więcej: 

Jak dbać o zdrowie po SHTF - oto realny opis sytuacji oraz wskazówki z ust praktyka...

Kategoria: 

Komentarze

Dobrze zacząć od kursu pierwszej pomocy
Wszystko fajnie, jedwabiście - każdy polski preppers włada biegle mową Szekspira. Ale co z tymi, którzy jednak nie? Bo i tacy są - przeważnie z pokolenia "ja gawarju pa ruski" - i oni chcą utrzymać przy życiu jeśli nie siebie, to swoje dzieci (ja na przykład mam sześcioletnią córkę i rok starszego synka, mimo czterdziestu pięciu wiosen na karku). No chyba że ortopeperdoksi w ten sposób pozbywają się konkurencji do pozostałych po pikoil, czy innym eshateef, resztek zasobów ;) Tak, wiem. Mogłem się uczyć. Ale i Ty mogłeś przetłumaczyć. Wysiłek po Twojej stronie mniejszy, jak mniej więcej jeden do tysiąca ;)

Dodaj komentarz