Podstawowe zasady nawigacji w terenie

2017-05-06
Jak nawigować podczas podróży bez GPS-u

Jeżeli już poinformowaliście znajomych, gdzie się udajecie i upewniliście się, jaka będzie Wam towarzyszyła pogoda, jesteście gotowi, aby rozpocząć przeprawę przez dzikie tereny za pomocną staroświeckiej mapy. Zwłaszcza, że jako preppersi wiecie, jak ważne je posiadanie planu zapasowego.

Oto kilka wskazówek, które mogą Wam się przydać:

Cel podróży

Zanim wyruszycie w podróż, upewnijcie się, że wiecie, gdzie dokładnie zamierzacie się udać – zwłaszcza, jeżeli jesteście początkującymi odkrywcami nieznanych sobie terenów. Warto też wiedzieć, ile macie czasu na podróż, żeby mieć orientację w postępach w dotarciu do celu.

Planowanie i przygotowanie

Postarajcie się zebrać jak najwięcej informacji o terenie, na jaki się udajecie, aby móc przygotować się na różne okoliczności. Zaliczają się do nich wiadomości o: lokalnej pogodzie, faunie i florze (zwłaszcza tych niebezpiecznych dla zdrowia i życia) oraz charakterystyce terenu.

Mapa obszaru

Dzięki mapie będziecie w stanie określić, gdzie się znajdujecie, gdzie znajduje się cel Waszej podróży oraz jaką drogą możecie do niego dotrzeć. Ułatwi Wam to poruszanie się po nieznanym terenie, pod warunkiem, że potraficie właściwie odczytać mapę dzięki umieszczonej na niej legendzie.

Znajomość specyfiki terenu

Abyście byli w stanie efektywnie poruszać się po terenie, koniecznie musicie zapoznać się ze specyfiką krajobrazu: gdzie znajdują się zbiorniki wodne oraz czy ich występowanie uzależnione jest od pór roku, gdzie znajdują się miejsca silnie nasłonecznione, chłodne, osłonięte, itp.

Kompas

Jest podstawowym wyposażeniem każdego preppersa. Ułatwia on poruszanie się po terenie zgodnie z wytycznymi umieszczonymi na mapie i pomaga nie zgubić obranej drogi.

Organizacja czasu

Poruszając się po głuszy musicie dobrze zorganizować czas, żebyście dotarli do celu, zanim zapadnie zmrok. Uchroni Was to przed niebezpieczeństwem ze strony zwierzyny, naturalnych pułapek niewidocznych nawet w świetle dziennym oraz pomoże Wam zaplanować miejsce na potencjalne schronienie, jeżeli nie uda Wam się uniknąć nocowania w dziczy.

Minimalne, niezbędne wyposażenie - EDC

Takie, które będziecie mieli zawsze przy sobie, pod ręką, na wypadek nieprzewidzianych sytuacji: nóż, rozpałka, filtr wodny, komórka oraz coś, co umożliwiłoby nadanie sygnału SOS. Najlepiej sprawdzają się narzędzia wielozadaniowe.

Więcej: 

Jeżeli zainteresował Was temat, przeczytajcie o nim więcej tutaj.

Kategoria: 

Dodaj komentarz