Zadbaj o prywatność i bezpieczeństwo w sieci

2017-08-20
cyberbezpieczeństwo

Zapewne w późnej fazie upadku cywilizacji, czy też po jakimś zdarzeniu SHTF, bezpieczeństwo w sieci nie będzie nas interesować, bo … nie będzie już sieci. Póki co jednak, żyjemy w świecie coraz bardziej cyfrowym, a jednocześnie coraz bardziej wrogim wolności jednostki. Służby i agencje państwowe, organizacje prywatne i zwykli hakerzy w coraz większym stopniu zagrażają naszej prywatności i bezpieczeństwu w sieci. My z kolei w tej sieci spędzamy coraz więcej czasu i załatwiamy z jej pomocą coraz więcej naszych potrzeb.

Dlatego wypada stwierdzić, że obecnie znajomość zasad i technologii zwiększających bezpieczeństwo w sieci jest dla preppersów tak samo ważna, jak znajomość obsługi broni, czy sztuk walki.

Do wstępnej konfrontacji swojej wiedzy w tym zakresie przydatny może być materiał, do którego zamieszczamy link poniżej. Jest to bogaty w treść i opisy zaawansowanych rozwiązań przewodnik dla niezależnych dziennikarzy, w którym wskazuje się między innymi, jak chronić źródła swoich informacji i anonimowość informatorów. Z pewnością będzie więc opisywał satysfakcjonujące rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo także „zwykłym” użytkownikom cyfrowego świata.

Z przewodnika dowiecie się między innymi o:

 1. szyfrowaniu dysków i emaili,
 2. ryzyku podsłuchu rozmów telefonicznych,
 3. bezpiecznym używaniu komunikatorów sieciowych, takich jak: WhatsApp, Facebook Messenger, Google Allo,
 4. ryzyku używania Skype,
 5. znaczeniu trudnych i długich haseł szyfrujących,
 6. ryzyku używania Dropbox lub Dysk Google oraz ich bezpieczniejszym substytucie SecureDrop,
 7. bezpiecznej dezaktywacji kont serwisów społecznościowych,
 8. alternatywnych przeglądarkach internetowych,
 9. zasadach anonimowego surfowania po sieci,
 10. znaczeniu technologii VPN - co to jest i do czego służy,
 11. … i sporo więcej.
Więcej: 

Oto link do przewodnika.

Kategoria: 

Komentarze

Przeczytałem ten przewodnik i dużo tekstu jest tam poświęcone prywatności i anonimowości w Internecie i VPN-ach jako o narzędziu, które w tym pomaga. Zainteresowałem się tym tematem i znalazłem w google taki ranking VPN-ów: https://bezpiecznyvpn.pl/ranking-vpn/ ktoś miał z nimi do czynienia może, która usługa jest najlepsza?
Należy zacząć od korzystania z bezpiecznego oprogramowania i usług, nie da się używać bezpiecznie komunikatorów pokroju WhatsApp, Facebook Messenger, Google Allo. Alternatywą wśród są XMPP i Matrix, taką alternatywę można znaleźć w każdej dziedzinie (np korzystać z systemów rodziny GNU/Linux). Korzystając z oprogramowania Apple, systemu operacyjnego Windows albo Android użytkownik jest już na starcie przegrany, gdyż duże i znane korporacje zarabiaja właśnie na naruszaniu prywatności. Szyfrowanie danych, czy używanie bezpiecznego komunikatora na niebezpiecznym systemie operacyjnym może coś da, ale niewiele. Trzeba zmienić nawyki iprzejść na oprogramowanie, które może jest mniej popularne, ale uczciwie traktuje użytkownika.

Dodaj komentarz