6 sposobów jak zbudować schronienie w terenie

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
szałas

Naturalnym środowiskiem życia człowieka jest … jego dom. Jeśli więc w wyniku sytuacji kryzysowej znaleźliście się na dłużej poza swoim właściwym domem, powinniście jak najszybciej stworzyć nowy – prowizoryczny.

Oto 6 prostych sposobów na szybką budowę prowizorycznego schronienia, zależnie od dostępnych materiałów i otoczenia.

Przybudówka

Żeby zbudować tego rodzaju schronienie potrzebujcie dwóch stojących blisko siebie drzew i kija, który moglibyście umieścić między nimi. Potem tworzycie „dach” z gałęzi, liści, mchu. Chodzi o to, żeby cała konstrukcja zabezpieczała Was z jeden strony przed śniegiem, wiatrem, deszczem, jednocześnie tworząc przestrzeń, w której możecie się ogrzać.

Jama śnieżna (quinzhee)

Przypomina ona igloo. Aby ją wykonać musicie ułożyć swoje zaopatrzenie tak, żeby Was przewyższało, następnie przysypać je dobrze ubitą warstwą śniegu, aby się nie zawaliła do środka. Następnie przekopcie się do wnętrza i usuńcie prowiant. Na koniec wykonajcie niewielki otwór na górze, aby umożliwić przepływ powietrza.

Proste teepee

Aby wykonać teepee potrzebujecie wysokiego drzewa lub stabilnego kija wbitego w ziemię. Następnie musicie znaleźć dużo prostych, długich gałęzi, które oprzecie o drzewo. Postępujcie tak, aż utworzycie stożkową konstrukcję. Na koniec zwiążcie całość na szczycie i przykryjcie liśćmi, aby uszczelnić wnętrze.

Szałas

Do jego utworzenia będzie potrzebowali trzech długich gałęzi (jednej nieco wyższej od Was). Dwie krótsze (tworzące wejście) krzyżujecie ze sobą, trzecią gałąź o nie opieracie – będzie tworzyć linię dachu. Następie pokrywacie całość mniejszymi gałęziami i uszczelniacie ściółką leśną.

Brezentowy namiot

Jednymi z najpraktyczniejszych rzeczy, jakie możecie posiadać jako preppersi są oczywiście: brezent (płachta, tarp) i lina – z których możecie utworzyć prosty namiot (w wielu wariantach), jak również wymienione wyżej konstrukcje.

Naturalne schronienie

Aby niepotrzebnie nie tracić energii na budowę schronienia od podstaw, zawsze w pierwszej kolejności poszukajcie naturalnego schronienia: jaskini, półki skalnej, gęstej ściany leśnej, albo pagórka mogącego służyć jako ochrona przed wiatrem. Dzięki temu Wasze schronienie może przetrwać dłużej niż jedną noc, a nawet wspomóc organizację tymczasowego obozowiska.

(Visited 48 times, 1 visits today)

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.