Sposoby na ochronę przed hipotermią

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
hipotermia

Większość z zaprezentowanych niżej sposobów na zimno jest powszechnie znana lub zdroworozsądkowa. Jako aktywni preppersi z pewnością je znacie. Niemniej przed Wami krótkie przypomnienie, jak zapobiegać wyziębieniu, kiedy przebywacie na zewnątrz w chłodny dzień, w sytuacji survivalowej.

Znaleźć schronienie

Jeśli przebywacie na zewnątrz gdy jest zimno, Waszym drugim priorytetem zaraz po zapewnieniu wody powinno być znalezienie lub samodzielne przygotowanie schronienia, w którym będzie można przetrwać najgorszy okres. Ważne jest przy tym, aby schronienie miało osłonę z każdej strony i góry oczywiście.

Rozpalić ogień

Rozpalcie ognisko, nawet jeżeli będzie niewielkie. Nawet niewielkie źródło ciepła w stosunkowo małe przestrzeni zapobiegnie nadmiernemu wyziębieniu.

Unikać burzy

Wędrówka w czasie burzy to bardzo zły pomysł. Przy ulewnym deszczu ubranie może przemoknąć, a silny wiatr dodatkowo uszczuplić zapasy ciepła zgromadzone w organizmie.

Nie pocić się

Przy dużym wysiłku róbcie przerwy, a przy zmianie temperatury zdejmijcie niepotrzebne warstwy ubrania, aby się nie spocić. Mokre ubranie traci swoje właściwości izolacyjne i ciepło ucieka przez nie znacznie szybciej. Dlatego ważne jest, aby wykonywać wszelkie prace tak, aby nadmiernie się nie spocić.

Suszyć ubranie

A co, gdy jednak będziecie mokrzy? Zdejmijcie i wysuszcie przemoczone ubranie na słońcu lub przy ognisku. Mimo niskiej temperatury, noszenie mokrego ubrania jedynie pogorszy Waszą sytuację.

Użyć dostępnych materiałów izolacyjnych

Wykorzystajcie twórczo każdy dostępny sposób i materiał na skuteczną izolację ciepła. Użyjcie na przykład gałązek, aby zabezpieczyć schronienie lub suchych liści, aby wypchać kurtkę.

Unikać silnego wiatru

Pamiętajcie, że czynnik chłodzenia wiatrem bardzo wpływa na efektywne wyziębienie. Dlatego przy niskiej temperaturze i silnym wietrze nie przebywajcie poza schronieniem i ciepłym ogniskiem.

Robić ćwiczenia rozgrzewające

Zbyt długie przesiadywanie w jednej pozycji wyziębia, dlatego należy poruszać się, żeby rozprowadzać energię po organizmie. Mogą to być krótkie spacery, podskoki, przysiady, ważne, żeby nadmiernie się nie spocić.

Pić herbatę z igieł sosny

Jeśli macie dostęp do wody, schronienie i ogień, a na dodatek blaszany kubek, czy menażkę, grzechem byłoby nie napić się gorącej herbatki – na przykład z sosnowych igieł. Pamiętajcie tylko aby dość długo je gotować.

(Visited 106 times, 1 visits today)

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz