8 porad, które pomogą Wam przetrwać podczas zamieszek

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
zamieszki

W trudnych czasach nastroje społeczne bywają bardzo napięte, a debata publiczne przenosi się na ulicę. Czasami w takich przypadkach wystarczy mała iskra, by protest wymknął się spod kontroli i przerodził w groźne zamieszki. Jak zachować się w takim przypadku i co zrobić, by wyjść z tego cało i bezpiecznie? Oto kilka zasad, których warto przestrzegać.

Zachowaj spokój

Przede wszystkim nie panikujmy i zachowajmy spokój, postarajmy się trzeźwo ocenić sytuację oraz zagrożenia, jakie na nas czyhają. Nie dajmy się ponieść emocjom i unikajmy niebezpieczeństw. Nie dyskutujmy z uczestnikami zamieszek i starajmy się nawet nie patrzeć im w oczy, aby nie prowokować agresywnych zachowań.

Nie wyróżniaj się

Znajdując się w środku wściekłego tłumu postarajmy się przynajmniej w jakimś stopniu w niego wtopić. Jeżeli mamy na sobie biżuterię czy dobry zegarek, nie eksponujmy tego, podobnie jak drogiego telefonu komórkowego. Nie wyróżniajmy się również naszym strojem. Pamiętajmy, że w zamieszkach często biorą udział przedstawiciele niższych klas społecznych i lepiej, gdyby nie zwracali na nas zbyt dużej uwagi, abyśmy przypadkiem nie zostali utożsamieni z tymi, przeciw którym protestują.

Nie oddalaj się od bliskich

Jeżeli znaleźliśmy się w centrum zamieszek z rodziną lub bliskimi, nie rozłączajmy się i trzymajmy się razem. Jest to bardzo ważne, ponieważ w tłumie bardzo łatwo jest się zgubić. Pamiętajmy przy tym o punkcie pierwszym, czyli zachowaniu spokoju i niepanikowaniu.

Idź z prądem i szukaj drogi wyjścia

Jeśli nie chcemy być stratowani, nie starajmy się przedzierać pod prąd nacierającego tłumu. Lepiej idźmy z falą i opuśćmy ją w najdogodniejszym i bezpiecznym dla nas momencie. Nie próbujmy też przedostać się na samo czoło, ponieważ tam najbardziej będziemy narażeni na ataki ze strony służb porządkowych.

Szukaj bezpiecznego miejsca

Jeżeli sytuacja wymknie się spod kontroli, najlepszym miejscem na spędzenie niebezpiecznego czasu będzie nasz dom – oczywiście zamknięty na cztery spusty i zabezpieczony przed ewentualnymi napastnikami. Jeżeli nie jesteśmy w stanie do niego dotrzeć, postarajmy się dostać do środka jakiegoś budynku, który możemy zamknąć od środka i tam przeczekajmy zamieszki.

Nie bądź bohaterem

Widząc np. grupę napastników plądrujących sklep nie próbujmy zgrywać bohaterów, dbajmy o swoje bezpieczeństwo i starajmy się realnie oceniać sytuację. Czasami trudno się potrzymać przed reakcją, ale tego typu zachowanie prawdopodobnie na nic się nie zda, a może nas kosztować życie.

Jedziesz samochodem? Nie zatrzymuj się

Jeżeli podczas zamieszek znajdujemy się w samochodzie lub chcemy za jego pomocą opuścić niebezpieczny teren, unikajmy tłumów i jedźmy spokojnie, starając się nie zwracać na siebie uwagi. Jeśli nie uda nam się ominąć skupisk ludzkich, jedźmy bardzo powoli i nie zatrzymujmy się, a gdy ktoś spróbuje nas zatrzymać, zachowajmy zimną krew i użyjmy klaksonu, powoli poruszając się do przodu. Pamiętajmy, że również policja lub wojsko może potraktować nasz samochód jak zagrożenie, dlatego na ich widok również zachowajmy spokój i opanowanie.

Reaguj adekwatnie do sytuacji

Warto wziąć sobie do serca powyższe punkty, ale w takich sytuacjach powinniśmy jednocześnie przygotować się na pewną improwizację i reakcję adekwatną do tego, co dzieje się na ulicach. Pamiętajmy przy tym, że zamieszki mają różny charakter i mogą zostać szybko stłumione lub w najgorszym wypadku przerodzić się w coś na wzór wojny domowej. W każdym z tych przypadków powinniśmy mieć przygotowany jakiś plan, który pozwoli nam zadbać o bezpieczeństwo nasze oraz naszych bliskich.

(Visited 116 times, 1 visits today)

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz