ASG, paintball, wiatrówki – jak ćwiczyć umiejętności strzeleckie?

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
karabin

Umiejętność posługiwania się bronią to jedna ważniejszych rzeczy, które w sytuacji kryzysowej pomogą nam zadbać o bezpieczeństwo. Jak wiadomo, uzyskanie pozwolenia na posiadanie broni palnej w naszym kraju nie należy do najłatwiejszych rzeczy. Od ręki jednak możemy dostać jej substytuty, które świetnie nadają się do celów treningowych.

ASG

Na początek warto zainteresować się ASG (Air Soft Gun), czyli replikami broni palnej, które strzelają niewielkimi, plastikowymi kulkami, najczęściej o kalibrze 6 (rzadziej 8) mm. Choć traktowane są one jak zabawki, bardzo dobrze sprawdzają się podczas ćwiczeń taktycznych i często wykorzystywane są do treningów przez grupy paramilitarnych. Wielką zaletą broni ASG, ze względu na rodzaj amunicji i relatywnie niską energię strzału jest możliwość używania jej w pomieszczeniach zamkniętych, nawet w domu, przy zastosowaniu odpowiednich tarcz i kulochwytów, choćby swojej roboty. Ze względu na sposób zasilania możemy je podzielić na trzy rodzaje: sprężynowe, gazowe i elektryczne. Ich dużym plusem jest to, że bardzo dobrze odwzorowują prawdziwą broń, zarówno pistolety krótkie, jak i maszynowe, karabinki szturmowe i snajperskie, a nawet strzelby czy granatniki. Przy ich pomocy możemy zatem trenować strzelanie dynamiczne i jednocześnie mieć doskonałą zabawę. Pamiętajmy jednak, by w trakcie treningów używać odpowiednich okularów na twarz. Mimo bowiem, że energia „pocisków” jest stosunkowo mała, wystarczy ona np. do trwałego uszkodzenia oczu. Na rynku mamy bardzo duży wybór tego typu sprzętu, a ceny „broni” wahają się od kilkudziesięciu złotych za prosty pistolet po kilka tysięcy za skomplikowane karabiny maszynowe. Dobrą replikę broni krótkiej, w rodzaju popularnego Glocka 17, możemy nabyć razem z zestawem akcesoriów za około 500 zł.

Paintball

Kolejna propozycja to zabawa paintballowa, podczas której wykorzystywane są tzw. markery. Nie są one replikami prawdziwej broni, ale za to strzelają większymi kulkami wypełnionymi farbą, a pozostawione ślady są niezbitym dowodem na to, że ktoś „dostał”. Trafienie jest również bardziej bolesne, niż w przypadku ASG, dlatego paintball wymaga nieco większych środków ostrożności – przeważnie bardziej zabudowanych, a co za tym idzie nieco mniej wygodnych masek. Po rozgrywce na ciele może nam również pozostać kilka siniaków, więc zwolennicy tej formy rozrywki nie raz przekonują, iż jest ona bardziej realistyczna. Podobnie jak Air Soft Gun, paintball jest bardzo fajną formą ćwiczenia taktyki. Markery są jednak nieco droższe od replik ASG i ich cena zaczyna się przeważnie od kilkuset złotych. Dodatkowo treningi z wykorzystaniem tej broni możemy prowadzić jedynie w specjalnie przystosowanych do tego celu miejscach, a na pewno nie w warunkach domowych.

Wiatrówki

Poza taktyką oraz strzelaniem dynamicznym warto również ćwiczyć celność, do czego bardzo dobrze nadają się dostępne bez pozwolenia wiatrówki. W przeciwieństwie do przedstawionych powyżej zabawek, w tym przypadku strzelamy tylko i wyłącznie do sztucznego celu, ponieważ jest to sprzęt, którym możemy już zrobić sporą krzywdę. Jako amunicję używamy najczęściej śrutu o kalibrze ok 4,5 mm, rzadziej 5,5 mm. Ze względu na zastosowany napęd dzielimy wiatrówki na 3 rodzaje: sprężynowe, zasilane nabojem z CO2 oraz tzw. pompki (PCA). Na żadną z wiatrówek nie musimy mieć pozwolenia, ale broń pneumatyczną o sile powyżej 17 dżuli mamy obowiązek zarejestrować na policji, a musimy być przy tym pełnoletni oraz posiadać odpowiednie badania lekarskie i zaświadczenie o niekaralności. Dodatkowo wiatrówek do 17 dżuli możemy używać wszędzie, w domu, na działce, czy w lesie, w czasie gdy wiatrówek „ponad-limitowych” jedynie na strzelnicy. Jeśli chodzi o ceny wiatrówek, wahają się one od kilkuset do kilku, czy nawet kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od rodzaju, mocy, materiałów oraz marki. Nie mniej, dobrą wiatrówkę sprężynową można „upolować” już za kilkaset złotych. Wiatrówki szczególnie dobrze nadają się do treningu symulującego precyzyjne strzelanie z broni długiej. Warto dodać, że istnieją dedykowane zawody strzeleckie w kategorii wiatrówek, a w wielu krajach wiatrówki są popularną bronią do polowań na małą zwierzynę, w tym szkodniki.

Oczywiście, aby stać się prawdziwym strzelcem dynamicznym, niezbędne jest praktyczne obycie z bronią palną, jej nieporównanie większą siłą odrzutu, zasadami bezpieczeństwa, nieco inną mechaniką obsługi. Jednak trening strzelecki z użyciem wyżej opisanych substytutów broni w wielu aspektach może zastąpić i uzupełnić trening z bronią ostrą, przy nieporównanie większej dostępności, wygodzie, bezpieczeństwie i niższych kosztach. Polecamy!

(Visited 206 times, 1 visits today)

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Kb pisze:

    Pozwolenie jest zdobyć łatwo i wcale nie drogo. Starczy w google wpisać jak zrobić pozwolenie na bron. Procedura jest relatywnie łatwa. I nie należy do kosztownych . Strzelectwo jako sport to już zupełnie co innego i tu koszty mogą być gigantyczne bo ten karabin jest taki ładny albo akurat potrzebujesz pistolet za 16k . Ale to i. A bajka . Pozwolenie zdobyć łatwo.

  2. Kb pisze:

    Swoją drogą odradzam wszystko tu wymienione za wyjątkiem wiatrowki. ASG generuje multum złych nawyków a paintball no cóż

Dodaj komentarz