Broń palna – podstawowe informacje dla preppersa

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
pistolet

Jeżeli stawiacie swoje pierwsze kroki w zakresie wykorzystania broni palnej w Waszych prepperskich planach i przygotowaniach, warto poświęcić chwilę czasu na zapoznanie się z podstawowymi informacjami o rodzajach, budowie i wykorzystaniu broni. Da to Wam odpowiednie podstawy do wyboru broni, którą zamierzacie posiadać, czy choćby określenia ścieżki uzyskania pozwolenia na broń, nie wspominając o rozpoczęciu jej używania.

Poniżej zebraliśmy dla Was podstawowe kompendium informacji w tym zakresie. Poniższą dawkę informacji i klasyfikacji traktujcie jednak tylko jako wstęp do własnych studiów i lektury wielu różnych źródeł.

Rodzaje broni palnej ze względu na powtarzalność strzałów

Pierwsza broń palna miała charakter broni oddzielnego załadunku. Odrębnie ładowano proch, odrębnie pocisk. Następnie wynaleziono zintegrowany nabój, który posiada wszystkie elementy niezbędne do wystrzelenia pocisku. W dalszej kolejność doskonalono sposób załadunku naboju, aby strzelec mógł oddać jak najszybciej całą sekwencję strzałów. W ten sposób powstała cała gama broni palnej, różniąca się zautomatyzowaniem powtarzalności strzału.

  • Broń nieautomatyczna – jednostrzałowa

Po oddaniu strzału nowy nabój musi być ręcznie wprowadzony do komory zamka. Broń taka nie posiada magazynka na naboje.

  • Broń nieautomatyczna – powtarzalna

Po oddaniu strzału nowy nabój może być wprowadzony z magazynka do komory zamka za pomocą czynności przeładowania.

  • Broń automatyczna – samopowtarzalna

Po oddaniu strzału nowy nabój jest automatycznie ładowany z magazynka do komory zamka z użyciem części energii strzału poprzedniego naboju. Aby oddać kolejny strzał należy jednak ponownie nacisnąć język spustowy. Większość współczesnych pistoletów (broni krótkiej do samoobrony) należy właśnie to tego rodzaju

  • Broń automatyczna – samoczynna – „maszynowa”

Po oddaniu strzału nowy nabój jest automatycznie ładowany z magazynka do komory zamka z użyciem części energii strzału poprzedniego naboju. Aby oddać kolejny strzał wystarczy trzymać wciśnięty język spustowy. Używanie takiej broni maszynowej ograniczone jest zasadniczo wyłącznie do wojska i służb mundurowych.

Poniższy rysunek obrazuje opisany podział broni:

Rodzaje broni palnej ze względu na budowę

Tu, w pierwszej kolejności dzieli się broń na krótką oraz długą. Do broni krótkiej należą rewolwery oraz pistolety. Do broni długiej karabiny oraz strzelby. Jako typy pośrednie można wskazać karabinki (karabiny o krótszej długości i mniejszej masie) oraz pistolety maszynowe (broń dłuższa od pistoletu, jednak przeznaczona do tego samego rodzaju amunicji).

Poniższy rysunek obrazuje opisany podział broni:

Budowa broni

Każda broń palna zbudowana jest z podobnych podstawowych elementów: kolba, magazynek, zamek, lufa, kurek, iglica, przyrządy celownicze, etc. Aby myśleć o uzyskaniu pozwolenia na broń, a tym bardziej treningu strzeleckim, niezbędne jest aby dla każdego z tych elementów poznać jego umiejscowienie, zastosowanie, wzajemne zależności oraz fachowe nazewnictwo.

Kaliber amunicji

Zależnie od budowy broni, jej zastosowania oraz powtarzalności strzału naboje mogą mieć różną budowę, a w tym różny kaliber, czyli średnicę poprzeczną. Jest to odrębne, rozległe zagadnienie, które każdy adept broni powinien zgłębić przynajmniej w podstawowym zakresie. Pewnym utrudnieniem w rozpoznaniu kalibru broni, które należy brać pod uwagę, jest fakt, iż zależnie od miejsca powstania niektóre pociski mają kaliber wyrażony w milimetrach, a inne w calach, pomijając pozostałe oznaczenia.

Prepperskie zastosowanie broni palnej

Generalnie, w ramach przygotowań prepperskich należy rozważyć dwa podstawowe cele posiadania i używania broni palnej: samoobrona oraz polowanie. Trzeba tu jednak podkreślić, że dalece najważniejsza jest funkcja obrony siebie, swoich bliskich i mienia. Potrzeba takiego użycia broni palnej będzie prawdopodobnie występować w większości trudnych scenariuszy, rozważanych w przygotowaniach prepperskich. Polowanie natomiast to dodatkowa opcja, którą otwiera nam broń długa. Bądźmy jednak szczerzy – tylko w niektórych i to skrajnych scenariuszach SHTF będziemy zmuszeni, a jednocześnie będziemy mieli możliwość polować.

Biorąc powyższe pod uwagę, właściwie bezsprzecznym pierwszym wyborem w arsenale preppersa powinien być pistolet popularnego typu i kalibru amunicji (przede wszystkim 9 mm). Dopiero w drugiej kolejności należy rozważyć karabin i/lub strzelbę. W przypadku karabinu odwiecznym dylematem preppersów jest wybór między karabinem małego kalibru 0.22 mm (np. popularny w Polsce KBKS), a kalibrem dużym, używanym w karabinach myśliwskich oraz wojskowych. Nie wdając się w całą litanię argumentów za każdym z tych rodzajów, na drugim miejscu arbitralnie sugerujemy umieścić karabin 0.22 mm. Dalsza rozbudowa arsenału strzeleckiego lub ewentualnie zamiana priorytetów powinna być określona przede wszystkim na podstawie indywidualnej sytuacji i oczekiwań.

Pozwolenie na broń palną

Aby legalnie posiadać i ćwiczyć używanie broni palnej należy zdobyć specjalne pozwolenie. Jest wiele ścieżek uzyskania pozwolenia na broń palną.

Prawdopodobnie najłatwiejszą i najbardziej popularną jest ścieżka pozwolenia na broń w celach sportowych. Aby przejść taką procedurę, musicie zdać egzamin teoretyczny i praktyczny oraz spełnić kilka warunków, w tym: mieć ukończone 21 lat, nie być karani i być zdrowi psychicznie. Cała procedura trwa ok. 6 miesięcy, a jej koszt to kwota ok. 2-3 tys. złotych. Więcej o pozwoleniu na broń znajdziecie w tym artykule.

Bezpieczeństwo to nie tylko broń palna

Na koniec warto pamiętać, że broń palna to nie jedyny, a nawet nie najważniejszy sposób na zapewnienie poczucia bezpieczeństwa Waszego i Waszych bliskich. Nie wolno zapominać o innych elementach wiedzy i wyposażenia, jak choćby właściwe przygotowanie domostwa, wyćwiczona świadomość sytuacyjna, umiejętność wtapiania się w tłum, znajomość psychologii zamieszek i agresji, sprawność fizyczna, podstawy walki wręcz, inne rodzaje narzędzi samoobrony, czy wreszcie na koniec zgrana społeczność lokalna, na pomocy której można polegać w przypadku zewnętrznego zagrożenia.

(Visited 317 times, 1 visits today)

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz