Czy i jak wolno nosić broń palną w Polsce…

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
pistolet i kabura

Wielu preppersów z pewnością rozważa wyrobienie sobie pozwolenia na broń palną. W końcu dopiero posiadanie własnego pistoletu czy karabinu, daje pełne możliwości oraz motywację aby ćwiczyć umiejętności strzeleckie. A bez długotrwałego ćwiczenia nie można w tej dziedzinie osiągnąć żadnej gotowości i sprawności praktycznej.

Dodatkową korzyścią z posiadania własnej broni, a konkretnie pistoletu, jest możliwość noszenia go ze sobą i to w stanie załadowanym. Już w obecnym, średnio-zaawansowanym stanie upadku cywilizacji istnieje wiele sytuacji, kiedy posiadanie broni palnej przy sobie dramatycznie zwiększa nasze bezpieczeństwo. Sytuacji takich będzie z pewnością coraz więcej w nadchodzących latach. Ponieważ jednak system prawny i egzekwujący go aparat przymusu ciągle obowiązują i mają się dobrze, należy bezwzględnie znać i przestrzegać prawnie ustalonych zasad noszenia broni.

Przyjrzyjmy się więc głównym wymogom w tym zakresie.

Zasady przenoszenia broni palnej w Polsce reguluje Ustawa o Broni i Amunicji oraz dwa rozporządzenia wydane do niej, tj. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji oraz w sprawie przewożenia broni i amunicji środkami transportu publicznego.

Poniżej główne prawa i ograniczenia w zakresie noszenia i przechowywania w domu broni palnej.

 • Można nosić (przemieszczać się z załadowaną bronią), jeśli jest ona posiadana na pozwolenie do celów sportowych, szkoleniowych, ochrony osób i mienia lub obrony osobistej.
 • Broń noszona przy sobie powinna być w kaburze, przy ciele i niewidoczna dla postronnych osób, o ile pozwalają na to jej rozmiary.
 • Nie można nosić broni posiadanej do celów kolekcjonerskich, pamiątkowych (UoBiA Art. 10 ust. 8) lub celów łowieckich (Rozdział 3, par 9, ust. 1. Rozporządzenia w sprawie polowań).
 • Można więc nosić broń załadowaną. Oznacza to, że magazynek jest podpięty do rękojeści pistoletu i wypełniony amunicją. Dodatkowo broń może być nawet przeładowana, co oznacza, że jeden nabój jest wprowadzony do komory nabojowej w lufie. W takim stanie broń jest gotowa do wystrzału – wystarczy wyjąć ją z kabury, wycelować i nacisnąć spust. Jednak nawet brak naboju w komorze, gdy magazynek jest podpięty, niewiele opóźnia możliwość oddania strzału, ponieważ przeładowanie pistoletu zajmuje raptem dodatkowy ułamek sekundy i polega na energicznym pociągnięciu zamka do tyłu, po czym sprężyna oporo-powrotna sprowadza zamek w położenie wyjściowe, zabierając ze sobą nabój do komory.
 • W środkach transportu publicznego broń musi być koniecznie rozładowana. Jedynym wyjątkiem są posiadacze pozwoleń do ochrony osobistej, osób lub mienia, którzy mogą mieć podpięty załadowany magazynek. W takim przypadku broń musi być zabezpieczona.
 • W domu, broń należy przechowywać w sejfach, kasetach lub szafach klasy minimum S1, co ma być potwierdzone certyfikatem (certyfikat sprzedawca dołącza do sejfu). Sejfów nie trzeba przymocowywać do ścian czy podłogi. W przypadku posiadania 50 i więcej sztuk broni, należy założyć magazyn broni. Jest to kosztowne i głównym celem tego wymogu jest zniechęcenie cywili do posiadania więcej niż 50 sztuk broni.

Okazuje się więc, że polskie prawo, choć generalnie nadmiernie restrykcyjne jeśli idzie o dostęp do broni palnej przez cywilów, w zakresie jej przenoszenia daje całkiem sporo swobody. Z pewnością można stwierdzić, że posiadacz pozwolenia dla celów sportowych (najbardziej popularnego) jest w stanie nosić broń w taki sposób i w takich sytuacjach, gdzie stanowi ona doskonałe narzędzie zwiększające jego bezpieczeństwo, a w przypadkach realnego zagrożenia daje możliwość efektywnego użycia.

Więcej informacji w zakresie przepisów dotyczących ubiegania się o pozwolenie na broń, używania i noszenia broni znajdziecie na stronie patentstrzelecki.eu prowadzonej przez stowarzyszenie Braterstwo.

(Visited 3 846 times, 1 visits today)

Może Ci się również spodoba

14 komentarzy

 1. Melo pisze:

  Żeby zakaz prawny obowiązywał musi być także sankcja za jego łamanie, a w przypadku noszenia broni palnej do celów kolekcjonerskich nie ma sankcji za popełnienie takiego czynu zabronionego.

 2. Humble pisze:

  Stek bzdur. UoBiA Art. 10. 8. Zabrania się noszenia broni posiadanej na podstawie pozwolenia do celów kolekcjonerskich lub pamiątkowych bez zgody właściwego organu Policji. Art. 51. 1. Kto bez wymaganej rejestracji posiada broń pneumatyczną albo zbywa osobie nieuprawnionej broń pneumatyczną albo miotacz gazu obezwładniającego lub narzędzie albo urządzenie, którego używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, podlega karze aresztu albo grzywny. 2. Tej samej karze podlega, kto: 10) nosi broń, naruszając ograniczenie lub wykluczenie możliwości jej noszenia określone przez właściwy organ Policji w pozwoleniu na broń, albo nosi broń, naruszając zakaz jej noszenia wprowadzony przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych;

 3. Osama pisze:

  Spokojnie. Artykuł mówi o broni posiadanej na podstawie pozwolenia do celów SPORTOWYCH a nie kolekcjonerskich jak UoBiA Art. 10. 8..

 4. rollo_tomasi pisze:

  Rozporządzenie do ustawy o BiA dopuszcza noszenie broni do celów m.in. sportowych w związku z celem pozwolenia. Noszenie broni sportowej do celów ochrony osobistej jest naruszeniem celu posiadania zawartego w wydanej przez WPA decyzji administracyjnej i uprawnia WPA do wszczęcia, na wniosek organu prowadzącego kontrole wobec posiadacza broni, postępowania zmierzającego do cofnięcia pozwolenia na broń. Zatem, jeśli posiadasz przy sobie naładowana broń sportowa i nie umiesz racjonalnie o wiarygodnie uzasadnić aktualnego celu jej posiadania (np. posiadasz broń prowadząc samochód w swoim mieście, jest północ, zostajesz zatrzymany do kontroli w/z z przekroczeniem prędkości dozwolonej- szanujący prawo policjant, jeśli zechce, wobec szarych- niejasnych okoliczności posiadania broni- zatrzyma ci ją i rozpocznie procedurę wyjaśniającą.

 5. Kolec pisze:

  Jesteś gościu serio walnięty. Nie ma czegoś takiego jak noszenie broni do celu. I nie, szanujący się policjant nie zabierze ci broni w przypadku który podałeś bo: 1. Nie ma dowodu że nosisz załadowaną 2. Nie ma jak zweryfikować po co jej nosisz 3. Nie ma powodu kontrolowania tego Nie musisz się tłumaczyć gdzie jedziesz z tą bronią i nie będzie żadnej procedury, nie gadaj bzdur.

 6. Sankcja pisze:

  Sankcje sa. Zgodnie z prawem,jest to odebranie pozwolenia na bron.

 7. Wojciech pisze:

  A wyobrażasz sobie gorszą sankcję dla posiadacza pozwolenia jak jego utrata? a właśnie to grozi za naruszenie warunków noszenia/przemieszczania się z bronią. doucz się, potem komentuj.

 8. strzelec pisze:

  Poczytaj człowieku przepisy. Pozwolenie tracisz z marszu i grozi grzywna lub areszt. Poza tym powodzenia w zdobyciu takiego pozwolenia 😉

 9. KRUK pisze:

  jest gzrywana lub areszt

 10. Anonimowy pisze:

  cofnięcie pozwolenia jest

 11. zainteresowany pisze:

  Czy to są aktualne wiadomości ? 2018 ?

 12. Prepperis pisze:

  Artykuł pochodzi z 2017r., jednak zdaje się, że żadne przepisy się nie zmieniły.

 13. Edekk pisze:

  Choruje ktos u was w rodzinie na raka ? Niech zrobi badanie moczu na zawartosc glifosatu. To substancja rakotworcza ktora rolnicy pryskaja masowo wszystkie zboza, a takze owoce i warzywa. Karmia bydlo pasza z glifosatem. Ten syf wykryto ostatnio w kaszach z lidla i ostatnio z biedronki. To jest tylko wierzcholek gory lodowej. Glifosat jest niemal w kazdym jedzeniu z marketu. Nie dajmy sie truc Polacy, trzeba to naglasniac. Wiecej mozecie dowiedziec sie na kanale youtube o nazwie: Marcin Bustowski

Dodaj komentarz