Nóż – niezwykle poręczna i skuteczna broń do samoobrony

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
nóż

Krótka broń palna teoretycznie zapewnia najwyższą skuteczność w samoobronie. Wyrównuje szanse z każdym przeciwnikiem. Jednak w praktyce jest to bardzo mało dostępne i mało poręczne narzędzie samoobrony. Należy przejść trudną i kosztowną ścieżkę zdrowia żeby uzyskać pozwolenie na broń, spędzić wiele godzin na strzelnicy, aby nauczyć się jej skutecznie używać, wydać kilka tysięcy złotych na nabycie pistoletu i wymaganych akcesoriów, a następnie … skonstatować, że noszenie broni przy sobie związane jest z wieloma niedogodnościami i wyrzeczeniami, w tym w zakresie odpowiednio luźnej, maskującej garderoby. Tak więc pistolety są świetne, jednak … nie dla każdego.

Dlatego, alternatywą w zakresie broni do odparcia nagłego ataku napastnika, jaką powinien rozważyć każdy preppers, jest nóż. Można go posiadać i nosić bez żadnego pozwolenia i restrykcji. Jest znacznie mniejszy od broni palnej. Można go ukryć w kieszeni, za paskiem, przy bucie, na szyi. Dodatkowo może spełniać wiele innych funkcji w zakresie survivalu, czy potrzeb dnia codziennego.

Oczywiście, także w przypadku tego narzędzia i sztuki walki z nim związanej, aby móc użyć noża w celu samoobrony trzeba najpierw wylać sporo potu na treningu z instruktorem. Jednak zasady obrony z użyciem noża nie są trudne i nawet kilkanaście-kilkadziesiąt pierwszych godzin ćwiczeń powinno sprawić, że użytkownik noża stanie się groźnym przeciwnikiem dla każdego napastnika.

Obrona z pomocą noża umożliwia znaczne stopniowanie działań. Można jedynie dobyć noża, tak jak broni palnej, aby odstraszyć przeciwnika. Można nożem zadać rany cięte kończyn napastnika, które uniemożliwią mu dalszy atak, ale go raczej nie zabiją. Można wreszcie nożem z łatwością zadać rany śmiertelne w przypadku najwyższej konieczności.

Wybór noża do celów samoobrony jest spory. Każdy preppers powinien dobrać typ i konkretny egzemplarz noża, który najbardziej odpowiada jego preferencjom, stylowi życia, posturze, etc. Można postawić na nóż składany survivalowy, nóż zagięty typu karambit, nóż motylkowy, nóż typu sztylet noszony przy bucie, itd. Poza typem noża ważne jest aby jego rozmiar pozwalał go nosić jak najczęściej i jak najwygodniej. Z drugiej jednak strony nóż nie może być zbyt mały, bo jego walory obronne znacznie spadną. Ważne, aby rękojeść noża pasowała do naszej dłoni i nie była zbyt mała, ani zbyt duża. Waga noża powinna także odpowiadać naszym preferencjom. Na koniec trzeba też podkreślić, że dobry nóż musi mieć odpowiednią cenę, odzwierciedlającą jakość stali, z której wykonane jest ostrze oraz trwałość całej konstrukcji. Niemniej, już za kwotę około stu złotych można nabyć dobry nóż na początek przygody z tą tradycyjną białą bronią.

(Visited 418 times, 1 visits today)

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz