Pozwolenie na broń palną – które jest najlepsze, ile trwa, ile kosztuje?

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
Pistolet

Ochrona swojej rodziny i dobytku w sytuacjach kryzysowych to jedno z priorytetowych zadań każdego Preppersa, a jednym z najbardziej skutecznych środków, które mogą nam w tym pomóc jest posiadanie broni palnej. W naszym kraju jest to dosyć trudne, ale nie jest niemożliwe i istnieje kilka sposobów na uzyskanie stosownego pozwolenia.   To, co powinno być najprostsze, czyli uzyskanie pozwolenia na broń do celów ochrony osobistej, osób i mienia, okazuje się najtrudniejsze. Jeżeli występujemy z wnioskiem o ten dokument, musimy udowodnić stałe, realne i ponadprzeciętne zagrożenie życia, zdrowia i mienia. Jest to weryfikowane przez policję i tego typu wnioski są najczęściej odrzucane. Najłatwiejszą drogą wydaje się uzyskanie pozwolenia na broń do celów sportowych lub kolekcjonerskich. 

Pozwolenie na broń do celów sportowych

Pierwszym krokiem w celu uzyskania tego typu pozwolenia jest zapisanie się do klubu sportowego o charakterze strzeleckim. Znajdują się one w każdym, większym mieście, ale często, zanim zostaniemy członkami jednego z nich, musimy przejść tzw. staż kandydacki, podczas którego uczymy się strzelać i obsługiwać broń. Jeśli jesteśmy członkiem klubu minimum 3 miesiące, następnym etapem jest uzyskanie tzw. patentu strzeleckiego, czyli zdanie odpowiedniego egzaminu, teoretycznego i praktycznego. Na podstawie patentu strzeleckiego uzyskujemy licencję zawodniczą – jest ona wystawiana do końca bieżącego roku i w celu jej odnowienia musimy uczestniczyć w określonej liczbie zawodów.   Na tym etapie posiadamy podstawowe kwalifikacje do posiadania broni. Pozostaje nam jeszcze wykonanie odpowiednich badań psychologicznych i psychiatrycznych, potwierdzających naszą poczytalność oraz uzyskanie zaświadczenia o niekaralności. Na koniec składamy wniosek o pozwolenie na broń, a spełniając powyższe warunki możemy to łatwo uargumentować. 

Pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich

W tym przypadku, zamiast do klubu sportowego zapisujemy się do stowarzyszenia o charakterze kolekcjonerskim. Można to zrobić nawet przez internet. Jeżeli to nasze pierwsze kroki w kierunku posiadania broni, kolejnym etapem jest nauka strzelania oraz teorii, niezbędnych do zdania odpowiedniego egzaminu. W przeciwieństwie do pozwolenia do celów sportowych, jest on organizowany przez policję, a nie klub strzelecki. Jeśli zdamy testy, musimy jeszcze uzyskać zaświadczenie o niekaralności oraz badania lekarskie i możemy składać wniosek o pozwolenie na broń. 

Jaką drogę wybrać?

Jedna i druga droga do uzyskania pozwolenia na broń jest stosunkowo prosta (przynajmniej w porównaniu do innych opcji), ale wymaga od nas zaangażowania oraz poniesienia pewnych kosztów. W obu przypadkach jest to minimum 2000 złotych na składki, naukę strzelania, badania lekarskie, odpowiednie dokumenty i egzaminy. W przypadku broni do celów sportowych, startując z pozycji laika powinniśmy sobie dać co najmniej rok na uzyskanie pozwolenia. Jeśli zaś chodzi o broń kolekcjonerską, proces ten może być krótszy, za to nieco droższy.   Kolejna sprawa to koszty samej broni, które wahają się od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy, a dochodzą do tego również kwestie jej zabezpieczenia, stroju, gadżetów itp. Nie jest to zatem hobby tanie, ale możemy się w nim realizować również w formie ekonomicznej. Pamiętajmy także, że posiadanie broni to nie wszystko i decydując się na to, powinniśmy jednocześnie dbać o odpowiedni trening strzelecki i podnoszenie swoich umiejętności. W tym pomoże – a nawet nas do tego zmusi – pozwolenie na broń do celów sportowych. W przypadku broni kolekcjonerskiej musimy postawić na samozaparcie.

(Visited 539 times, 1 visits today)

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz