Procedury działania na różne przypadki napaści i agresji

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
napad z nożem

Ryzyko agresywnej napaści na nas i naszych bliskich w obecnych czasach stale rośnie. Może to być napaść na tle rabunkowym na ulicy lub w naszym domu, napaść psychopaty, atak sfrustrowanych i/lub pijanych opryszków na ulicy, konfrontacja z fanatycznymi wyznawcami jakiejś frakcji politycznej, czy religijnej. W czasach kryzysu cywilizacji sytuacji takich będzie stale przybywać.

Preppersi doskonale wiedzą, że należy być przygotowanym na obronę w takich sytuacjach od strony sprawności fizycznej, znajomości sztuk walki i samoobrony, czy posiadania i umiejętności użycia broni – palnej lub białej. Jest jednak prawdopodobne, że wielu z nas, skupiając się na tym, można powiedzieć fizycznym poziomie przygotowań, zapomina o wymiarze równie ważnym, a może i ważniejszym, A mianowicie o przygotowaniu emocjonalnym i psychicznym. Oczywiście nie da się „na sucho” wytrenować odporności psychicznej na sytuacje ulicznej napaści i agresji grożącej utratą zdrowia lub życia. Nie każdy z nas jest przecież czynnym lub byłym komandosem, przechodzącym w tym zakresie specjalistyczny trening praktyczny. Każdy preppers może jednak przygotować się w tym zakresie poprzez przemyślenie i ustalenie gotowych i jasnych procedur, czyli z góry ustalonych reguł działania. Reguły te i procedury sprawią, że nasze przygotowania fizyczne będą mogły być znacznie ograniczone do tych najbardziej pragmatycznych i potrzebnych.

W załączeniu znajdziecie link do bardzo pomocnego artykułu w tym zakresie, w którym proponuje się między innymi przyjęcie następujących zasad dotyczących sytuacji osobistego niebezpieczeństwa:

 1. Unikaj sytuacji i miejsc, w których może być niebezpiecznie. Przewiduj i używaj wyobraźni.
 2. W sytuacji eskalacji agresji słownej, gdzie na szali leży Twój potocznie rozumiany „honor”, czyli rywalizacja o dominację w grze samców Alfa, ustępuj. Jesteś inteligentny i pragmatyczny. Wycofanie się z konfrontacji z agresywnym durniem, nawet jeśli jesteś od niego sprawniejszy, lepiej uzbrojony, itd. nie jest żadnym dyshonorem, a jedynie słuszną decyzją, gdyż na szali leży zawsze Twoje zdrowie i/lub problemy prawne. Nawet jeśli bowiem wygrasz ręczną bijatykę, możesz mieć duże problemy z prawem.
 3. W sytuacji napaści na tle rabunkowym zawsze oddaj to czego rabuś żąda i uciekaj. Ponownie, Twoje zdrowie i życie są o wiele cenniejsze niż dowolne dobro materialne.
 4. Jednak w sytuacji, w której podejrzewasz, że napastnik ma złe intencje wobec ciebie osobiście – np. psychopata, nie daj mu się podporządkować. Nie wykonuj jego poleceń, które mogą jeszcze bardziej osłabić Twoją pozycję, np. oddalić Cię w bezludne miejsce, czy obezwładnić. Atakuj natychmiast, po to, aby uzyskać sytuację sposobną do ucieczki.
 5. Jeśli w styuacji ciągle niewinnej społecznie, podejrzewasz, że ktoś ma złe intencje – wyczuwasz intuicyjnie, że „coś może być nie tak”, zaufaj swojej intuicji i nie pozwól manipulować się podejrzanej osobie w kierunku sytuacji, w której staniesz się dla niej łatwym łupem. Jest to trudne, gdyż wymaga od Ciebie złamania konwenansów społecznych i narażenia się na łatkę „obsesyjnie ostrożnego”. Dlatego właśnie przyjęcie takiej zasady z góry pozwoli Ci łatwiej ponieść taki potencjalny koszt emocjonalny i społeczny.
 6. Jeśli napastnik – psychopata próbuje zmusić Cię do uległości grożąc życiem lub zdrowiem Twoich bliskich, to, choć takie zachowanie wydaje się wręcz tchórzliwe, również uciekaj. Zrób to, aby jak najszybciej wezwać pomoc. Uległość wobec agresora sprawi, że staniesz się szybko bezradny, a wtedy i tak zrobi z Tobą i bliskimi, to, co planował.
 7. Jeśli znajdujesz się w sytuacji opisanej w punkcie powyżej, a nie możesz uciec, atakuj. Nie wchodź w negocjacje i ustępstwa i nie daj się manipulować. Gdy dzięki atakowi uzyskasz chwilową przewagę, uciekaj, aby jak najszybciej wezwać pomoc i postawić napastnika w sytuacji stresu czasowego i niepewności sytuacyjnej.
 8. Jeśli ktoś włamał się do Twojego domu, a mógł łatwo sprawdzić, że ktoś w nim przebywa, załóż, że niestety chodzi mu o Ciebie i bliskich, a nie o rabunek. Złodzieje bardzo rzadko włamują się do domów podczas przebywania w nich domowników. Postępuj wóczas zgodnie z procedurami dotyczącymi psychopatów opisanymi w punktach wcześniej.
 9. W żadnym z powyższych punktów nie licz na pomoc policji i innych służb bezpieczeństwa, chyba że są w bezpośredniej bliskości. Policja nie zdąży przybyć na miejsce na czas. Najpierw sam musisz zadbać o bezpieczeństwo, dopiero potem możesz wzywać stróżów prawa.

Bardziej szczegółowy opis tych i innych zasad znajdziecie w cytowanym artykule. Oczywiście w niektórych z opisanych sytuacji możecie uznać, że dla Was lepsza będzie inna procedura i reguły działania, może np. bardziej „bohaterskie”. Ważne jednak abyście mieli je przemyślane i uwewnętrznione. W ten sposób, w sytuacji prawdziwego zagrożenia nie będziecie szamotać się z kołataniem serca i burzą myśli „co teraz najlepiej zrobić”. Zyskacie czas i pewność działania. A to jest w takich sytuacjach kluczowe.

(Visited 209 times, 1 visits today)

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

 1. Michał Jaworek pisze:

  Wszystkich których interesuje przetestowanie i przećwiczenie procedur zapraszam do mnie na treningi Krav Maga Kraków Moryl Team.

Dodaj komentarz