Trzy pierwsze umiejętności do opanowania przez dzieci preppersów

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
dziecko

Dzieci preppersów powinny być objęte szerokim programem nauki umiejętności i narzędzi związanych z radzeniem sobie w kryzysowych sytuacjach. Są przecież najważniejszymi członkami rodziny, dla których podejmujemy nasze prepperskie przygotowania. Właściwie stosownie do wieku powinny uczestniczyć we wszystkich zadaniach, począwszy od posługiwania się bronią, a skończywszy na uprawie warzyw.

Jak zwykle jednak najpierw należy skupić się na rzeczach podstawowych i przydatnych także w „normalnych” czasach. Oto więc propozycja trzech najważniejszych, absolutnie podstawowych umiejętności, których warto nauczyć dzieci w pierwszej kolejności. Nie zajmie to wiele czasu, a pokryje spory przedział scenariuszy ryzyka.

Co powinno zrobić dziecko, kiedy się zgubi?

Nie jest to sytuacja tak rzadka, jakby mogło się Wam wydawać. Wystarczy chwila, przejście obok atrakcyjnej wystawy sklepowej, która przykuje uwagę dziecka, nawet jeżeli Wam wyda się obojętna. Ważne jest, aby Wasze dziecko wiedziało, jak się zachować, jeżeli zostaniecie rozdzieleni.

Nauczcie je, że na wypadek takiej ewentualności powinno nie ruszać się z miejsca, usiąść i czekać na Was. Powinniście je zapewnić, że będziecie je szukać, i że mimo strachu, nie powinny oddalać się od tego miejsca.

Co powinno zrobić, gdy ktoś puka, a jest same w domu?

Nauczcie Wasze dziecko, żeby nie otwierało drzwi, jeżeli jest same w domu. Nikomu, nawet Waszym przyjaciołom, którzy wpadli z niezapowiedzianą wizytą. Może z wyjątkiem dziadków, których zna albo znajomych, którzy mają sprawować rolę opiekunów.

Dziecko powinno umieć sprawnie zamykać drzwi i okna – kiedy obcy raz zyska przewagę, dziecko będzie kompletnie bezbronne. Dobrze też, żeby wiedziały, że powinny w takiej sytuacji włączyć telewizor lub radio aby robiły hałas. Dodatkowo dziecko powinno znać na pamięć swój adres, jeżeli zadzwoni na numer alarmowy.

Jak powinno skutecze wezwać pomoc przez numer alarmowy?

Zwykle pamiętamy aby dziecko nauczyć, że w sytuacji kryzysowej powinno wykręcić 112 na komórce, ale żeby zrobiło to poprawnie, wymaga to nieco praktyki. Nauczcie więc Wasze dziecko, jakich informacji powinno udzielić operatorowi, oraz że powinno wykonywać jego polecenia i nie rozłączać się, zanim nie pojawi się pomoc.

Kiedy już przekazaliście dzieciom te trzy podstawowe umiejętności możecie pomyśleć o kolejnych krokach. Jednym z nich może być trening świadomości sytuacyjnej. Możecie nauczyć swoje dziecko bycia lepiej zorientowanym w otaczającej ich sytuacji, nie poprzez straszenie go o niebezpieczeństwie, ale zabawę – nauczka, która nie jest nauką najlepiej się sprawdza. Niech dzieci opiszą Wasze otoczenie na wspólnej wycieczce, niech opiszą ludzi, których widzą, drogę, którą przebyliście.

Świadomość sytuacji pomoże dziecku w rozpoznaniu zagrożenia, jakie na nich może czyhać. Jeżeli będą lepiej wiedziały, jak wygląda sytuacja, strach je nie przytłoczy, a to jest kluczowe dla przetrwania. Pamiętajcie również, żeby nie bagatelizować przeczucia Waszego dziecka.

(Visited 113 times, 1 visits today)

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz