Finanse preppersa – czy jesteś gotowy na ciężkie czasy?

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
monety

Preppers to nie tylko ktoś, kto będzie świetnie przystosowany do życia w świecie po upadku cywilizacji. To przede wszystkim osoba, która potrafi żyć odpowiedzialnie, o własnych siłach i środkach, teraz, kiedy cywilizacja jeszcze jako tako działa.

Naiwnym byłoby zakładać, że będziesz super-preppersem, który potrafi obejść się bez większości wygód cywilizacji, jeśli obecnie musisz zadłużać się na swojej karcie kredytowej, żeby kupić sobie najnowszy model smartfona albo wyjechać na „all inclusive”.

Dlatego jednym z najważniejszych testów naszego prepperskiego przygotowania jest stan naszych finansów.

Żyjąc oszczędnie, uczymy się samodyscypliny, smakujemy prostszego życia bez zbędnej konsumpcji, nabieramy pewności siebie oraz zaczynamy gromadzić oszczędności „na czarną godzinę”. A trochę pieniędzy w walutach, złocie, czy nawet na depozycie w bezpiecznym banku, jest tak samo niezbędnym wyposażeniem preppersów, jak plecak ucieczkowy.

Oto więc kilka elementarnych, zdroworozsądkowych wskazówek, jak możecie zacząć robić porządek ze swoimi finansami:

  • Oszacujcie swój budżet miesięcznych wydatków – dowiedzcie się, na co idą Wasze pieniądze każdego miesiąca. Zapisujcie wszystkie wydatki, żeby uzyskać obraz całości. Przemyślcie go.
  • Obliczcie stałe wydatki – wybierzcie spośród wydatków rachunki i opłaty, które musicie płacić każdego miesiąca.
  • Zredukujcie stałe opłaty – jeżeli możliwe, zastanówcie się, czy na pewno potrzebujecie wszystkich usług, za które płacicie regularnie. Obliczcie dla większej motywacji ile pieniędzy zaoszczędzicie za 5 lat, jeśli zrezygnujecie z tego niewinnego uzależnienia za 30 zł miesięcznie.
  • Rozpoznajcie złe nawyki – jeżeli coś nie jest stałym kosztem, rozważcie, czy koniecznie musicie kupować te rzeczy. Być może dobrym sposobem jest spędzanie więcej czasu w sali gimnastycznej lub w lesie, a nie w centrum handlowym. Po co narażać się na atak reklam i pokus. Jak to mówią „czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal”.
  • Przytnijcie wydatki – gdy rozpoznacie złe nawyki, postarajcie się je zmniejszyć albo zaniechać.
  • Pozbądźcie się długów – bez długów Wasz budżet będzie lżejszy i bardziej przejrzysty. Będzie mieć więcej radości z nabywanych rzeczy, za własne zarobione pieniądze.
(Visited 227 times, 1 visits today)

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.