W jaki sposób i jak długo przechowywać zapasy paliwa

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
kanistry

Paliwo to jeden z najcenniejszych zasobów po SHTF. Umożliwia przemieszczanie się, generowanie energii elektrycznej, wymianę handlową. Jednocześnie w wielu scenariuszach dostęp do paliwa może zostać gwałtownie odcięty. Wiedzą o tym najlepiej choćby mieszkańcy Portoryko, po ostatniej dewastacji wyspy przez huragany.

Jako preppersi powinniśmy więc obok wody, żywności i innych kluczowych zasobów przechowywać także zapasy benzyny i ropy. Ale jak to robić?

Oto kilka podstawowych wskazówek.

  • Poprawnie zabezpieczone paliwo ciekłe może być przechowywane i używane do kilku lat. Orientacyjne okresy przydatności spadają wraz ze stopniem rafinacji paliw ropopochodnych i są następujące: ropa do 8-10 lat, natomiast benzyna jedynie ok. 2 lata. Dłuższy okres przechowywania będzie skutkował wytrącaniem się różnych substancji z paliwa, które mogą uszkodzić układ spalinowy, czy filtry.
  • Paliwo należy przechowywać w szczelnie zamkniętych i czystych pojemnikach, najlepiej przystosowanych specjalnie do tego celu – kanistrach lub beczkach.
  • Pojemniki powinny być umieszczone w miejscu suchym i chronionym przed dużymi skokami temperatur.
  • Do przechowywanego paliwa można dodać stabilizatorów, które można nabyć w dedykowanych sklepach i stajach benzynowych. Substancje te wydatnie zwiększą szanse na zachowanie przez paliwo odpowiednich właściwości.
  • Zapasy benzyny należy robić zimą, kiedy rafinerie dodają do niej większą dawkę butanu niż w innych porach roku. Butan jest niezbędny w fazie uruchamiania silnika benzynowego ale niestety z czasem wyparowuje z benzyny.
  • Przechowując ropę dobrze jest z kolei dodać dedykowane środki antybakteryjne. W ropie z czasem wytrąca się pewna ilość wody, która jako cięższa opada na dno zbiornika. W tym miejscu zaczynają tworzyć się kolonie bakterii, które produkują związki chemiczne o odczynie kwaśnym, co może powodować zanieczyszczenie ropy oraz korozję zbiornika.
(Visited 9 610 times, 1 visits today)

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz