10 kroków – jak przygotować dzieci do kryzysowych sytuacji

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
bezpieczenstwo dzieci

Każdy Prepper w sytuacji kryzysowej powinien zadbać o swoich najbliższych. Chodzi tu przede wszystkim o bezpieczeństwo dzieci, które są najbardziej bezbronne i które w różny sposób mogą reagować na ekstremalne zdarzenia. Oto kilka zasad, które warto wprowadzić w życie z myślą o najmłodszych.

1. Włączcie dzieci do rozmowy na temat ewentualnych niebezpieczeństw. Pamiętajcie, że ma to być rozmowa spokojna i rzeczowa. Nie chodzi o to, by wywołać w nich strach, lecz o to, by wiedziały, jak powinny reagować w sytuacjach kryzysowych.

2. Od najmłodszych lat uczcie swoje dzieci podstawowych danych osobowych, jak imię i nazwisko, adres zamieszkania, imiona rodziców oraz numery telefonów do najbliższych. Ta umiejętność będzie bardzo przydatna w przypadku rozdzielenia Was na skutek ewentualnej katastrofy.

3. Upewnijcie się, że szkoła lub przedszkole Waszych dzieci posiadają Wasze aktualne dane kontaktowe. Zadbajcie również o to, by na liście osób uprawnionych do odbioru dziecka z konkretnej placówki, oprócz Was znalazł się ktoś zaufany.

4. Ustalcie dodatkowe miejsce, w którym możecie się spotkać w sytuacji kryzysowej, jeśli nie macie możliwości powrotu do domu.

5. Nauczcie swoje dzieci korzystania z numeru alarmowego 112 i wytłumaczcie im, jakie informacje powinny przekazać dyspozytorowi.

6. Zadbajcie o to, by Wasze dzieci potrafiły wyczuć zapach gazu. Wytłumaczcie im niebezpieczeństwo i poinformujcie, że jeśli go poczują, powinny jak najszybciej poinformować o tym osobę dorosłą oraz wyjść z budynku.

7. Pokażcie swoim dzieciom drogi ewakuacyjne z Waszego domu. Przećwiczcie ewakuację – najlepiej, jeśli zrobicie to w formie zabawy, dzięki której dzieci zapamiętają, co należy robić, a przy okazji będą miały frajdę.

8. Przygotujcie dla swoich dzieci mini zestawy ewakuacyjne. Zadbajcie o to, by w środku znalazło się rodzinne zdjęcie, zabawka, gra, ulubiona książeczka lub inne rzeczy, które zapewnią im zajęcie. Z pewnością przyda się również trochę ulubionych przysmaków.

9. W dużym zestawie ewakuacyjnym nie zapomnijcie umieścić kopii świadectw urodzenia dzieci, aktualnych fotografii oraz odpowiedniego jedzenia, dostosowanego do ich wieku.

10. Jeśli jesteście Preppersami i cały czas poszerzacie swoją wiedzę i umiejętności dotyczące przetrwania w trudnych warunkach i przygotowania do kryzysu cywilizacji, warto dzielić się z dziećmi zainteresowaniami i od początku uczyć ich pewnych, praktycznych rzeczy. Jeżeli sami stawiacie na samodzielność, uczcie jej również najmłodszych, co z pewnością wyjdzie im na dobre, bez względu na to, czy sprawdzi się nasz czarny scenariusz, czy też nie.

(Visited 51 times, 1 visits today)

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.