Bug Out Bag – co musi znaleźć się w środku?

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
plecak

Bug Out Bag, czyli w skrócie BOB w wolnym tłumaczeniu oznacza plecak ucieczkowy lub torbę ewakuacyjną. Bez względu jednak na nazewnictwo, chodzi tu o zawartość, która ma nam zapewnić przeżycie do kilku dni w przypadku nagłej ewakuacji. Trudno opisać dokładnie, co powinno się znaleźć w środku, ponieważ zależy to w dużej mierze od naszych potrzeb i umiejętności, możliwych scenariuszy zagrożenia, ale także lokalizacji, pory roku, oraz wielu innych okoliczności. Postanowiliśmy jednak spróbować opisać rzeczy, które umieszczane są w zdecydowanej większości BOB-ów.

Woda

Bez niej zbyt długo nie przeżyjemy, dlatego w plecaku ucieczkowym powinniśmy mieć co najmniej 3 litry wody pitnej, które wystarczą nam na pierwsze dni po ewakuacji. Nie wiadomo, czy później będziemy mieć do niej dostęp, dlatego, jeśli bierzemy pod uwagę perspektywę dłuższej ucieczki, warto pomyśleć również o tabletkach do uzdatniania wody lub urządzeniu, które nam w tym pomoże.

Żywność

Kolejna rzecz, po wodzie, której nie może zabraknąć w Bug Out Bag to jedzenie – najlepiej o długim terminie przydatności, dostosowane do naszego gustu. Najprostszą i najtańszą opcją są w tym przypadku konserwy, które z łatwością dostaniemy w każdym sklepie spożywczym, ale możemy postawić również na batony energetyczne lub żywność liofilizowaną, która jest droższa, za to dużo lżejsza i zajmuje mniej miejsca. Nie zapominajmy również o naczyniach, które pomogą nam przygotować posiłek.

Schronienie

Jeśli zamierzamy przetrwać co najmniej kilka dni i mamy być zdani tylko na siebie, powinniśmy zadbać o przynajmniej prowizoryczne schronienie. Jeśli nie mamy miejsca na namiot, do torby ewakuacyjnej wrzućmy przynajmniej płachtę turystyczną, która pomoże nam się zabezpieczyć przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Razem z nią warto wrzucić linkę (np. paracord), przydatną nie tylko podczas tworzenia schronienia oraz zajmującą niewiele miejsca folię termiczną. Jeszcze lepiej jeśli w plecaku zmieści się też specjalny hamak survivalowy.

Światło i ogień

Ogień zapewnia nam ciepło i poczucie bezpieczeństwa, a także jest źródłem światła. W Bug Out Bag nie powinno zatem zabraknąć rzeczy, które pozwolą nam go uzyskać. Zapalniczki, krzesiwo, zapałki – wszystko to zajmuje mało miejsca, a może się okazać niezwykle przydatne. Podobnie zresztą, jak sztuczne źródło światła, czyli porządna latarka.

Pierwsza pomoc

Jeżeli będziemy zmuszeni do ewakuacji i opuszczenia bezpiecznego schronienia, prawdopodobnie będziemy również pozbawienie dostępu do wsparcia medycznego. W naszej torbie musimy zatem znaleźć miejsce na apteczkę, która pozwoli nam udzielić pierwszej pomocy sobie lub swoim bliskim.

Broń i nóż

Plecak ucieczkowy jest tworzony na wypadek sytuacji kryzysowych, nadzwyczajnych, a co za tym idzie również niebezpiecznych, podczas których z pewnością przyda się coś do obrony. Nie chodzi nam nawet o broń palną, ale chociaż pałkę teleskopową czy porządny nóż, który akurat przyda nam się nie tylko do obrony ale też tworzenia prowizorycznego schronienia, obróbki żywności i wielu innych operacji.

(Visited 322 times, 1 visits today)

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Kwasik pisze:

    Co to jest: specjalny hamak surwiwalowy?

  2. Prepperis pisze:

    Być może określenie specjalny jest nieco na wyrost. Oczywiście chodzi o „zwykły” hamak turystyczny, wyprawowy, czy survivalowy. Jest on lekki, wytrzymały, nie zajmuje dużo przestrzeni po złożeniu, a jednocześnie może w sytuacji awaryjnej służyć jako prowizoryczne miejsce do spania, izolujące od ziemi i otoczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.