Kiedy należy zszyć ranę w warunkach polowych?

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
rana

W wielu sytuacjach kryzysowych rany różnego rodzaju będą niestety zjawiskiem powszechnym. Powszechny też będzie wówczas brak dostępu do fachowej pomocy lekarskiej. Dlatego warto poznać podstawowe zasady radzenia sobie z ranami otwartymi. Jednym z kluczowych dylematów w tym zakresie, przed jakim możecie stanąć jako „polowi chirurdzy” będzie decyzja o tym, czy ranę należy zaszyć, czy pozostawić ją otwartą, aby sama się zagoiła. Poniżej cytujemy najważniejsze wytyczne w tym zakresie.

Po co zszywa się rany?

Otwarte rany goją się dzięki procesowi ziarninowania – regenerująca się tkanka uzupełnia ubytek z boku i od spodu, aż rana nie zostanie wyleczona naturalnie. Należy ją przy tym regularnie oczyszczać i zakładać świeży opatrunek.

Ranę zszywa się aby:

  • zabezpieczyć żywą tkankę przed zewnętrznymi infekcjami;
  • przyśpieszyć proces gojenia, jeżeli boki rany będą blisko siebie, jej zasklepienie przebiegnie szybciej;
  • zmniejszyć obszar blizny, jaka pojawi się po zagojeniu rany.

Kiedy nie zszywać rany?

Zanim przystąpicie do szycia, sprawdźcie, czy uciskanie rany nie spowoduje jej samoistnego zasklepienia. Jeżeli rozcięcie jest niewielkie, mimo obfitości krwi, może okazać się, że interwencja chirurgiczna jest niepotrzebna, ponieważ wystawia organizm na dodatkowy stres.

Jeżeli rana jest brudna, pozostawcie ją otwartą, jeżeli nie macie wysterylizowanych warunków do jej opatrzenia – czego w sytuacji SHTF raczej nie uświadczycie zbyt często. System immunologiczny oraz wyciekająca krew pozwolą ją oczyścić, zamiast zamknąć brud w ciele.

Zainfekowane rany powinny pozostać otwarte. Zwykle są one czerwone, opuchnięte, ropieją oraz skóra wokół nich jest rozpalona. Do infekcji i rozwoju bakterii może dojść w przeciągu 6-8 godz. Podobnie nie zszywajcie rany jeśli podejrzewacie lub widzicie, że w ranie znajduje się martwa tkanka, która często jest niewidoczna albo przybiera barwę czarną. Wówczas możecie przystąpić do szycia tylko, jeżeli uda Wam się usunąć martwą tkankę.

Także rany punktowe nie powinny być zszywane, szczególnie te od ugryzienia, ponieważ zwykle są głębsze i zawierają w sobie wiele bakterii – jeżeli się je zamknie, rozprzestrzenią się po organizmie.

Ponadto jeżeli brzegi rany znajdują się od siebie zbyt daleko, szycie jej może powodować nadmierne naprężenie skóry.

Kiedy raczej zszyć ranę?

Zszyjcie ranę, jeżeli:

  • macie pewność że jest czysta, a od chwili jej powstania nie minęło dłużej niż ok. 6-8 godz.
  • rana znajduje się w pobliżu stawów, których nieustanny ruch spowoduje stałe jej podrażnianie, uniemożliwiające gojenie,
  • brzegi rany rozchodzą się luźno i nie można zasklepić rany poprzez ucisk,
  • w przypadku głębokich, cienkich ran, którym zszycie ułatwi zasklepianie od środka.

(Visited 256 times, 1 visits today)

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.