Mini podręcznik Survivalu jako niezbędny element EDC

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Czy pamiętacie to przerażające poczucie pustki w głowie, kiedy wezwani do tablicy przez swojego znienawidzonego nauczyciela, lub na jego żądanie aby „wyjąć czyste kartki”, zapomnieliście w jednej sekundzie wszystkiego, co w pocie czoła „zakuwaliście” całą poprzednią noc. Jest wielce prawdopodobne, że podobna pustka, zamiast wyuczonej latami wiedzy survivalowej i prepperskiej, będzie towarzyszyć wielu z nas kiedy zdarzy się prawdziwe, nieoczekiwane SHTF.

Co jednak ratuje ucznia w przywołanej sytuacji traumatycznego stresu nieoczekiwanego sprawdzianu? No jasne, ściągawka!

Zapewne opierając się na podobnych doświadczeniach i przemyśleniach, autor popularnego bloga „The Urban Prepper” wpadł na świetny pomysł aby przygotować ściągawkę z najważniejszymi informacjami na wypadek sytuacji SHTF możliwą do wydrukowania na jednej kartce papieru. Co najważniejsze, pomysł ten zrealizował i udostępnił do darmowego użytku. Pod niżej wskazanym linkiem można pobrać przygotowaną przez niego ściągawkę, wydrukować, zabezpieczyć przed wilgocią i trzymać w pogotowiu. Survivalową ściągawkę oczywiście można przygotować w wielu egzemplarzach, tak aby jedną mieć w samochodzie, drugą w domu, trzecią w pracy, a dalsze dziesięć rozdać rodzinie i przyjaciołom.

Zawartość tego mini-podręcznika przetrwania została opracowana z pomocą innych preppersów, subskrybentów kanału autora. W wyniku takiego konsensusu podręcznik pokrywa między innymi następujące zagadnienia:

  1. Żywność – rośliny jadalne, proste pułapki na zwierzęta
  2. Woda – podstawowe metody uzdatniania oraz pozyskiwania
  3. Prowizoryczne schronienie – podstawowe schematy konstrukcji szałasów
  4. Pierwsza pomoc – zasady udzielania pierwszej pomocy w różnych przypadkach, główne rośliny lecznicze, podstawowe antybiotyki
  5. Ogień – metody rozpalania bez zapałek
  6. Węzły – podstawowe sposoby wiązania lin dla celów biwakowania i survivalu
  7. Nawigacja – ustalanie kierunku z wykorzystaniem gwiazd
  8. Komunikacja – tabele z alfabetem kodów w różnych metodach komunikacji, jak morska, radiowa, wojskowa
  9. Jednostki – liczne tabele z przelicznikami jednostek miar

Oczywiście podręcznik jest w języku angielskim. Jego wadą & zaletą jest bardzo duże zagęszczenie informacji i tekstu na jednostce powierzchni papieru, co powoduje, że wydruk na kartce A4 jest bez mała nieczytelny. Ściągawkę należy jednak traktować jako wspaniały pomysł i przykład do odtworzenia we własnym zakresie, w języku polskim i z informacjami szczególnie przydatnymi dla polskich preppersów.

Omawiany podręcznik możecie pobrać w formacie pdf, a link do dokumentu znajdziecie pod filmem autora ściągawki.

W uzupelnieniu zamieszczamy (za zgodą autora – McBren) inny, podobny podręcznik, ale spisany w języku polskim oraz dostosowany do polskich realiów. Podręcznik można pobrać klikając na link poniżej.

Ponieważ w tym podręczniku zrezygnowano z zajmujących dużo miejsca tabel protokołów komunikacji, zawiera on jeszcze więcej użytecznych informacji z innych, podstawowych obszarów sztuki Survivalu.

Kategoria: 

(Visited 466 times, 1 visits today)

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz