Pierwsza pomoc – 9 rzeczy gdy nie ma apteczki

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
Apteczka

W sytuacjach kryzysowych każdy Preppers powinien umieć wykorzystać to, co znajduje się wokół niego. Jedną z takich sytuacji jest z pewnością potrzeba udzielenia pierwszej pomocy, a jeżeli nie mamy dostępu do w pełni zaopatrzonej apteczki, możemy sobie poradzić za pomocą przedmiotów codziennego użytku. Oto kilka pomysłów na ich zagospodarowanie.

Podpaski i tampony

Okazuje się, że mogą być one użyte nie tylko do wiadomych celów. Jeżeli nie mamy dostępu do innych środków opatrunkowych, z podpasek i tamponów możemy stworzyć całkiem dobre opatrunki na zranione miejsca. Tampony możemy też wykorzystać np. w celu zatamowania krwotoku z nosa.

Super glue

Przy drobnych urazach tego typu kleje mogą być używane w celu uszczelnienia i zamknięcia rany. Wcześniej trzeba ją jednak zdezynfekować i uważać, by klej nie dostał się do jej środka, co może powodować podrażnienia. Warto zwrócić tutaj uwagę, że producenci podkreślają, by nie stosować tego typu kleju do użytku medycznego, ale pamiętajmy, że mówimy tu o sytuacji, gdy nie posiadamy nic innego oraz nie mamy dostępu do pomocy specjalistów.

Taśma izolacyjna

Każdy Preppers wie, że warto mieć ją pod ręką, ponieważ ma ona naprawdę sporo zastosowań. Jeśli chodzi o pierwszą pomoc, możemy nią owinąć np. skręconą kostkę, by nieco ją usztywnić, a w przypadku, gdy nie mamy plastrów samoprzylepnych, możemy stworzyć ich namiastkę z taśmy izolacyjnej i gazy.

Plastikowa folia

Przydaje się nie tylko w kuchni. W przypadku oparzeń warto z niej zrobić tymczasowy opatrunek ochronny. Wcześniej należy schłodzić i oczyścić poparzone miejsce, a na foliowy opatrunek możemy położyć kawałek materiału zmoczonego w zimnej wodzie, w celu przedłużenia uczucia chłodu.

Alkohol

Od dawna są znane jego właściwości antyseptyczne, dlatego butelka mocnego alkoholu przyda się nie tylko w przypadku odwiedzin gości. Jest to doskonały środek do odkażania ran oraz sterylizacji sprzętu medycznego. W tym przypadku, im mocniejszy alkohol, tym lepszy.

Karta kredytowa

Podobnie jak prawo jazdy lub dowód osobisty, karta kredytowa może nam się przydać w celu wyciągnięcia żądła pszczoły lub drzazgi. Wystarczy lekko podważyć wbity przedmiot, a następnie delikatnie go wyciągnąć.

Koszulka

W sytuacjach kryzysowych zwykła, bawełniana koszulka świetnie się sprawdzi jako prowizoryczny bandaż lub opaska uciskowa. W przypadku urazu ręki możemy z niej również zrobić temblak, a także umieścić w niej lód tworząc chłodzący kompres.

Pościel

Możemy ją wykorzystać, podobnie jak koszulki, do stworzenia bandaży i opatrunków, a dodatkowo z pościeli możemy również zrobić nosze do przenoszenia chorych lub rannych osób.

Herbata ekspresowa

Kubek gorącej herbaty rozgrzewa i poprawia humor, a wykorzystana do zaparzenia torebka może posłużyć jako okład na miejsca po użądleniu owadów, drobne rany, a także wrzody, czyraki oraz … hemoroidy. Herbata ma bowiem właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze, a także obkurczające i wysuszające.

(Visited 172 times, 1 visits today)

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.