10 największych blackoutów w historii … oraz ich prozaiczne przyczyny

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
blackout

Gigantyczne awarie prądu dotykają zarówno biedne, jak i bogate państwa i podobno każdy kraj jest na nie narażony. Nie należy się zatem zastanawiać czy, lecz kiedy podobna sytuacja mogłaby wystąpić również w u nas. Ku przestrodze przedstawiamy kilka największych blackoutów w historii, nie wspominając już o sporej liczbie nieco mniejszych uszkodzeń systemów energetycznych.

USA i Kanada, 9 listopada 1965, 30 mln ludzi

Pierwsza, tak rozległą awaria zasilania, która na ponad 12 godzin pozostawiła bez prądu około 30 milionów osób w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych i dotknęła m.in. Nowy Jork, czyli najbardziej zaludnione, amerykańskie miasto. Jej powodem był ludzki błąd – ktoś źle ustawił przekaźnik przesyłowy w jednej z elektrowni wodnych na wodospadzie Niagara. Całe szczęście tej nocy na niebie świecił księżyc w pełni, który oświetlał metropolię, dzięki czemu podczas blackoutu nie zanotowano większych szkód.

USA i Kanada, 14 sierpnia 2003, 50 mln ludzi

Do kolejnej, rozległej awarii na tym terenie doszło blisko 40 lat później. Tym razem zasięg był jeszcze większy i objął ponad 50 milionów osób. Wszystko zaczęło się od wyłączenia jednej linii przesyłowej z powodu pożaru, co spowodowało efekt domina, w wyniku którego wyłączono aż 265 elektrowni. Dwudniowy przestój w dostawie prądu spowodował straty w wysokości 6 miliardów dolarów.

Włochy, 28 września 2003, 57 mln ludzi

Ten rok był pechowy dla energetyków. Półtora miesiąca po blackoucie w Stanach Zjednoczonych do awarii prądu na podobną skalę doszło w Europie, we Włoszech. Tutaj również zadziałał efekt domina, który spowodowało uszkodzenie jednej linii energetycznej z powodu gwałtownej burzy. W konsekwencji brak prądu dotknął prawie cały teren kraju, czyli łącznie około 57 milionów osób. Około 90 procent mocy zostało przywrócone po 8 godzinach, chociaż niektóre tereny pozostały bez prądu przez 18 godzin.

Turcja, 31 marca 2015, 70 milionów ludzi

W zeszłym roku w Turcji doszło do awarii prądu, która objęła niemal całe terytorium kraju i dotknęła ponad 70 milionów osób. Przez 10 godzin nie działały m.in. windy, metro oraz światła drogowe. Do blackoutu doszło na skutek przeciążenia, ale władze sugerowały również, że mógł to być cyberatak.

Brazylia i Paragwaj, 10 listopada 2009, 87 milionów ludzi

Ulewne deszcze i silne wiatry uszkodziły trzy transformatory, co doprowadziło do zwarcia na kluczowej linii przesyłowej, a następnie dużo większej awarii, która dotknęła 87 milionów osób w Brazylii i sąsiadującym Paragwaju. Przerwa w dostawach prądu trwała niecałe 6 godzin, ale zdążyła doprowadzić do chaosu m.in. w Sao Paolo i Rio de Janeiro.

Brazylia, 11 marca 1999, 90 milionów ludzi

Do największego blackoutu w historii Brazylii doszło 10 lat wcześniej i dotknął on o 10 milionów osób więcej. Wszystko przez uderzenie pioruna w podstację elektryczną w Bauru, co spowodowało reakcję łańcuchową, blokując dostawy prądy na znacznym obszarze i na kilka godzin powodując paraliż części kraju.

Indonezja, 2005, 100 milionów ludzi

Ponad 100 milionów mieszkańców indonezyjskich wysp Jawa i Bali zostało pozbawione prądu w 2005 roku w wyniku awarii systemu energetycznego. Blackout trwający kilka godzin dotknął m.in. stolicę kraju Dżakartę, powodując spory chaos.

Pakistan, 26 stycznia 2015, 140 milionów ludzi

Do blackoutu na wielką skalę doszło również w Pakistanie, w ubiegłym roku, gdzie prądu zostało pozbawionych 80 procent mieszkańców kraju, czyli około 140 milionów osób. Mimo, że władze państwa się do tego nie przyznały, prawdopodobnym powodem awarii był zamach terrorystyczny.

Indie, 2 lutego 2001, 230 milionów ludzi

Największe przerwy w dostawie prądu zanotowano dotychczas w Indiach. W 2001 roku z powodu awarii podstacji w prowincji Uttar Pradesh od energii została odcięta północna część kraju zamieszkana przez ponad 230 milionów osób.

Indie, 31 lipca 2012, 620 milionów ludzi

Niechlubny, rekord został pobity w Indiach 11 lat później. Tym razem awarią prądu zostało dotkniętych … 620 milionów mieszkańców, czyli połowa ludności tego kraju i około 9 procent światowej populacji. Powodem była m.in. przestarzałą sieć energetyczna i coraz większe zapotrzebowanie na prąd ze strony indyjskiego przemysłu.

(Visited 377 times, 1 visits today)

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz